Emmanuel Macron podruhé prezidentem. „Nečeká ho lehký mandát,“ říká ve speciálu Radiožurnálu zpravodaj ve Francii

Ve Francii jsou sečtené všechny hlasy po prezidentských volbách a verdikt je jasný – Emmanuel Macron obhájil svůj mandát a bude prezidentem dalších pět let. Podle propočtů ministerstva vnitra zvítězil s více než 58,5 %, jeho soupeřka Marine Le Penová získala přes 41 % hlasů. Jak přijali Macronovo vítězství Francouzi a jak evropští lídři? Co znamená pro evropský motor Berlín–Paříž? A jaké budou první kroky staronového prezidenta? Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu.

„Celá řada našich občanů dnes hlasovala pro mě, ne aby podpořila myšlenky, které hájím, ale aby vystavila stopku extrémní pravici,“ připustil bezprostředně po ohlášení výsledků voleb pod Eiffelovou věží Macron.

Čtěte také

„Myslím na všechny, kteří nehlasovali. Jejich ticho znamená, že se nebyli schopni rozhodnout,“ zamýšlel se v projevu. Chce i pro tyto občany vytvořit program a jít jim vstříc. „Od tohoto okamžiku nejsem kandidátem jednoho tábora. Jsem prezidentem všech,“ dodal.

Zatímco současný prezident usiloval o prodloužení svého dosavadního mandátu, jeho protikandidátka Marine Le Penová se pokoušela o vítězství potřetí. Při všech volbách se jí podařilo výsledek vylepšit. Prohlásila, že se o to v případě prohry vícekrát pokoušet nebude a zaměří se nyní na červnové parlamentní volby.

Druhé kolo voleb provázela celou neděli nízká volební účast. Nakonec skončila na 71,2 procenta. V prvním kole dosáhla 73 procent. Zájem oproti předchozí volbě poklesl, v roce 2017 byl necelých 75 procent.

Hosty Jana Pokorného ve Speciálu Radiožurnálu jsou:

  • Martin Balucha, zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii;
  • Pavel Novák, zvláštní zpravodaj ve Francii;
  • Michel Fleischmann, velvyslanec Č ve Francii;
  • Filip Nerad, analytik Českého rozhlasu pro evropské záležitosti;
  • Magdaléna Rejžková, novinářka a spisovatelka žijící v Marseille.
autoři: Jan Pokorný , and
Spustit audio

Související