Do přímé vládní spolupráce s hnutím ANO nepůjdeme, říká Vojtěch Filip

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Poslední předvolební debata v Českém rozhlase (20. 10. 2017)

Komunisté v letošních parlamentních volbách propadli, s hnutím ANO ale vedou jednání o ustavení Poslanecké sněmovny. Alespoň to říká předseda KŠČM Vojtěch Filip, který potvrzuje, že s Andrejem Babišem o účasti ve vládě nejednají. Tím nejpravděpodobnějším scénářem je podle něj menšinová vláda s podporou ODS nebo KDU-ČSL a ČSSD.

První kolo vyjednávání žádné výsledky nepřineslo, co přinese to druhé? „Hnutí ANO je vítězem voleb, takže určuje témata. My chceme dokončit jednání o ustavující schůzi Poslanecké sněmovny,“ říká s tím, že budou požadovat, aby komunističtí poslanci mohli být ve všech výborech a měli důstojné zastoupení.

Nevidí žádný důvod k tomu, jít s hnutím ANO do vlády. „Jsme autentická komunistická levice, jsme nejmasovější politickou stranou v České republice. To, že nejsme ve vládě, nás nijak neohrožuje,“ vysvětluje důvody, proč s hnutím ANO do přímé vládní spolupráce komunisté nepůjdou.

Podle Vojtěcha Filipa dojde k tomu, že hnutí ANO vytvoří jednobarevnou vládu. Podpora může být třeba ze strany ODS, tedy dohromady 105 hlasů. „ODS odmítá účast ve vládě. Moc dobře si pamatuji jednání v průběhu podzimu, zejména v září, mezi poslanci ODS a hnutí ANO ještě před volbami, tak je určitě něco dojednáno,“ říká.


Důležité je pro mne udržet chod strany.Vojtěch Filip

Nejpravděpodobnější variantou je tak podpora menšinové vlády ze strany občanských demokratů, případně lidovců a sociální demokracie. Varianta podpory ze strany KSČM nebo SPD je podle Filipa až na dalších místech v pořadí variant.

Připomíná také, že každé vládě kladou komunisté stejné požadavky, k nim patří například obecné referendum nebo otázka zdanění církevních restitucí.

A proč po špatných výsledcích po volbách Vojtěch Filip na funkci předsedy KSČM nerezignoval? „To by přineslo jenom chaos, a ten já nemám rád. Mám odpovědnost za KSČM,“ vysvětluje.

autoři: prh , mba
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová