Do koalice s hnutím ANO? „S Andrejem Babišem v této situaci nepřijatelné,“ říká Marian Jurečka

Průzkumní agentury přičítají koalici KDU-ČSL a hnutí STAN kolem deseti procent, interní průzkum lidovců ale mluví o 13 procentech. První místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka se opírá o to, že důvěra vložená v krajských volbách je reálnou silou a lidé, kteří se rozhodnou dát podporu, bude přibývat. Potvrzuje také, že do voleb půjde jako jednička na olomoucké kandidátce.

Lidovci chtějí podle jeho slov nabídnout do voleb férovou a gentlemanskou politiku. „V posledních měsících se naší kolegové se častují peprnými výrazy, vykládají si po svém ústavu a chovají se naprosto nepředvídatelně a nestandardně. To je něco, co od nás voliči rozhodně očekávat nemohou,“ vysvětluje.

Kandidaturou Jiřího Čunka proti Pavlovi Bělobrádkovi na víkendovém sjezdu lidovců vnímal sice, překvapivě, ale šlo mu zřejmě o to, aby využil čas a sdělil některé věci. Roky se také spekulovalo o tom, kdo má větší podporu, a právě rozhodnutí delegátů ukázalo jasně, že Pavel Bělobrádek má obrovskou důvěru v rámci KDU-ČSL. „Tato otázka je po sjezdu vyřešená,“ dodává.

Komunikace Jiřího Čunka se nelíbí mnoha lidem

Připomíná také, že Jiří Čunek je hejtmanem ve Zlínském kraji, ale nekandiduje a není to politik, který by měl koalici reprezentovat v příští Poslanecké sněmovně. „Jiří Čunek v některých případech upozorňuje na palčivé problémy, ale způsob, jakým komunikuje, se nelíbí nejenom mnoha lidem, ale i mně osobně,“ přiznává.

Nemile ho překvapilo i nezvolení Zuzany Roithové do předsednictva – byla to podle něj osoba s obrovskými zkušenostmi a jak on, tak Pavel Bělobrádek si od ní nechávali poradit. „Rozhodně to není tak, že by KDU-ČSL nechtěla mít ve svých volených funkcích ženy,“ vysvětluje.

Čtěte také

A šla by po volbách koalice KDU-ČSL a hnutí STAN do koalice s hnutí ANO? Záleží podle něj na tom, jaké bude mít hnutí ANO programové priority a také, zda jejich nominantem do vlády by byl předseda Andrej Babiš. „Pro mne je nepřijatelné, aby se člen vlády scházel s novináři a úkoloval je proti jiným politickým konkurentům,“ říká s tím, že jde o ohrožení demokracie, neférová soutěž a křivé chování.

A pokud se nestane v kauzách něco, co by Andreje Babiše jednoznačně očistilo, tak jít do koalice s hnutím ANO v čele s Andrejem Babišem považuje v této situaci za nepřijatelné.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: kko , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...