Děti už nevědí, co byl kádrový posudek. Takové věci se lehko zapomínají, je dobře si to občas připomenout, zdůrazňuje bývalý disident
Hosty Jana Pokorného byli Jan Litomiský, bývalý disident, mluvčí Charty 77, který večer převezme v Národním divadle Cenu Paměti národa, a historička Pavla Plachá z ÚSTR, která se specializuje na roky 1939–1945 a na roli žen. „Role žen je atraktivní téma, na které se lidé rádi ptají. Píše se o výrazných osobnostech nebo působení žen v rámci organizací, ale přehled chybí,“ vysvětluje. Na co bychom při zkoumání dějin neměli zapomínat?
Související
-
Nezdálo se mi, že by měla přijít nějaká prudká reakce režimu,...
Před čtyřiceti lety zveřejnili českoslovenští disidenti Prohlášení Charty 77 – dokument požadující pro občany tehdejšího komunistického Československa práva, k jeji...
-
Nacisté byli překvapeni, že jsou ženy schopné pustit se do odvážných akcí, popisuje historička
Poslechněte si rozhovor s Pavlou Plachou, historičkou Ústavu pro studium totalitních režimů a autorkou knihy Zpřetrhané životy o ženách v koncentračním táboře Ravensbrück.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.