Den daňové svobody letos přišel nejpozději v historii. Češi státu odevzdají skoro polovinu svých příjmů

Češi vydělávají na stát stále víc. Den daňové svobody, který už 20 let vypočítává Liberální institut, letos přišel vůbec nejpozději v historii. Ještě předloni přitom Češi na stát přestali pracovat o víc než měsíc dřív.

Čtěte také

Za zhoršení prý může ekonomická situace kvůli šíření koronaviru a také opatření, která spolu s tím přišla. „Vláda začala mít vyšší výdaje. HDP klesá, protože lidé museli sedět doma a firmy moc nefungovaly,“ vysvětluje Pavel Mises z Liberálního institutu. 

Podle Liberálního institutu měla vláda růstu ekonomiky v posledních letech využít k vytvoření polštáře, který by se teď hodil. 

Skoro polovina peněz jde státu

Podle Liberálního institutu odevzdáme 48 procent toho, co si vyděláme, státu. Den daňové svobody tak označuje pomyslný okamžik, kdy přestáváme vydělávat na pokrytí fungování státu, výdajů veřejných institucí. 

Liberální institut vychází z kalkulací Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Jiný výpočet používá společnost Deloitte, podle které bude letos den daňové svobody až příští úterý.

autoři: Jiří Chum , als
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová