Den daňové svobody letos přišel nejpozději v historii. Češi státu odevzdají skoro polovinu svých příjmů

Češi vydělávají na stát stále víc. Den daňové svobody, který už 20 let vypočítává Liberální institut, letos přišel vůbec nejpozději v historii. Ještě předloni přitom Češi na stát přestali pracovat o víc než měsíc dřív.

Čtěte také

Za zhoršení prý může ekonomická situace kvůli šíření koronaviru a také opatření, která spolu s tím přišla. „Vláda začala mít vyšší výdaje. HDP klesá, protože lidé museli sedět doma a firmy moc nefungovaly,“ vysvětluje Pavel Mises z Liberálního institutu. 

Podle Liberálního institutu měla vláda růstu ekonomiky v posledních letech využít k vytvoření polštáře, který by se teď hodil. 

Skoro polovina peněz jde státu

Podle Liberálního institutu odevzdáme 48 procent toho, co si vyděláme, státu. Den daňové svobody tak označuje pomyslný okamžik, kdy přestáváme vydělávat na pokrytí fungování státu, výdajů veřejných institucí. 

Liberální institut vychází z kalkulací Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Jiný výpočet používá společnost Deloitte, podle které bude letos den daňové svobody až příští úterý.

autoři: Jiří Chum , als
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...