„Demise ministra spravedlnosti nebyla dobrovolná,“ tvrdí poslanec Marek Benda

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Demonstrace na pražském Staroměstském náměstí proti premiérovi a nové ministryni spravedlnosti

Zítra se na Václavském náměstí v Praze a na dalších místech v zemi opět sejdou tisíce lidí demonstrujících za nezávislost justice. Je tato nezávislost ohrožena, a pokud ano, je příčinou pouze nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová? Mohou demonstranti dosáhnout jejího odvolání, když se za ni staví premiér Andrej Babiš i prezident Miloš Zeman?

Myslím, že ohrozit nezávislost justice je poněkud složitější než pouhá jedna výměna ministra,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu šéf ústavně právního výboru sněmovny Marka Bendy z ODS.

O demisi se šeptalo

Jsem hluboce přesvědčen, že demise ministra spravedlnosti nebyla dobrovolná. Nebyl k ní jediný racionální důvod. Určitě to nebylo proto, že by byl nespokojený se svojí prací nebo že by mu pozice ministra nevyhovovala. Podle mého názoru byla demise vynucená a šeptalo se o ní čtrnáct dní předem v Praze,“ říká Marek Benda s tím, že se šeptalo i o tom, kdo ho nahradí.

Lze ovlivnit vyšetřování kauzy Čapí hnízdo? „Pokud jsem nejvyšším státním zástupcem, ta cesta není,“ říká Pavel Zeman

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček upozorňuje, že odvolání současného nejvyššího státního zástupce by znamenalo konec vládní koalice. Dá se do práce žalobců zasáhnout politickou cestou? A je možné si u nás objednat trestní stíhání proti politickému soupeři? Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana se ptala Marie Bastlová.

A podle rychlosti, s jakou to proběhlo, se domnívám, že minimálně s prezidentem to bylo konzultováno předem,“ dodává.

Načasování je důležité

Některé výroky paní ministryně krátce po jejím nástupu do funkce byly mimořádně nešťastné,“ komentuje vyjádření Marie Benešové o potřebě zeštíhlení českého soudního systému.

Myslím, že strukturálně jsou změny v soudní soustavě a v soustavě státních zastupitelství správně. Ale v politice nejsou jen správné a nesprávné věci. Jsou také správné věci v nesprávnou chvíli,“ dodává šéf Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny.

Jakýkoli pokus v tuto chvíli zasáhnout do státního zastupitelství zákonem může skončit naprostou tragédií. Ve sněmovně, která má většinu této vládní koalice podporovanou komunisty a v řadě případů podporovanou SPD, předkládat jakékoli sebelépe myšlené novely, může přece dopadnout jenom špatně.
Marek Benda

A v okamžiku, kdy takovým krokem pohrozím v situaci, kdy má být k soudu podána obžaloba proti premiérovi, tak si všichni samozřejmě začnou naprosto logicky klást otázku, k čemu to má směřovat.“

autoři: Tomáš Pancíř , and
Spustit audio

Související