Data z chytrých kontejnerů bude spravovat speciální datová platforma. Praha si ji vyvíjí na míru

23. únor 2019

Takzvaná smart city řešení vyžadují kromě chytrých senzorů také datové platformy, které získané informace zpracovávají a analyzují. Praha nesáhla po platformě od velkého IT dodavatele, ale pustila se do vývoje vlastního řešení. Jmenuje se Golemio a pracuje na něm společnost Operátor ICT.

Na některá data fungují stávající nástroje a platformy velmi dobře a byl by tedy nesmysl vyvíjet vlastní,“ říká vedoucí oddělení Datové platformy Operátora ICT Benedikt Kotmel. „My se ale bavíme o realtimových a senzorických datech, což je záležitost posledních pěti, maximálně deseti let a nástroje pro jejich zpracování ještě nejsou tak vyvinuté.“

Data na míru

Datovou platformu Golemio spustil Operátor ICT loni v červnu. Veřejně poskytuje různé sady dat – z pražské hromadné dopravy a do budoucna třeba i z chytrých kontejnerů na tříděný odpad. Sledují kvalitu ovzduší, počítají polohu vozů nebo průchody lidí, měří teplotu, míru hluku a tak podobně.

Snímky obrazovky datové platformy Golemio

Jde o velké objemy dat v reálném čase a vztažené často ke konkrétním lokacím. Jde tedy o velmi specifické datové údaje a odborníci ze společnosti Operátor ICT se se svojí datovou platforou Golemio nechtějí spoléhat jen na řešení dodaná od velkých IT firem.

Jejich platformy není možné přizpůsobovat vlastním specifickým potřebám a musí se čekat, až se provedou programové úpravy ve vývoji dodavatele. A to vždycky trvá a ne vždy to je možné. My potřebujeme něco, co dokážeme sami plně kontrolovat, rozvíjet a přizpůsobovat,“ vysvětluje Benedikt Kotmel.

Řešení pro všechny

Praha testuje chytré kontejnery. Ušetří vaše kroky i peníze za svoz

Senzory umístěné v kontejnerech mají podobu nenápadné černé krabičky

V Praze jsou přes čtyři tisíce kontejnerů na tříděný odpad. Jejich svoz ale zatím fungoval podle pevného plánu stanoveného vždy na celý rok. Operátor ICT, společnost vlastněná hlavním městem, teď osadil zhruba 400 kontejnerů senzory, které průběžně hlásí, jak jsou nádoby naplněné. Do budoucna by tak popelářské vozy mohly zastavovat jen u těch, u kterých to skutečně bude potřeba.

Teď je projekt ve fázi funkčního prototypu, proběhlo testování jednotlivých komponent nové datové platformy a práce na projektu vrcholí. Na svou vlastní datovou platformu by Operátor ICT chtěl přejít už v červnu tohoto roku. Těžit by z ní ale nemusela jen Praha, společnost ji poskytně k volnému užití jako takzvaný open source. Benedikt Kotmel tak věří, že jejich platformu by v budoucnu mohla používat třeba i jiná evropská města.

autoři: Vojtěch Koval , and
Spustit audio

Související