Daniel Kroupa k Chartě 77: Manželka jednala racionálněji, než bych byl schopen já
„Kdybych neměl dobrou manželku, která při mně stála a se kterou jsem se o všem radil, tak nevím, jestli bych dokázal vydržet,“ říká filozof, vysokoškolský pedagog a signatář Charty 77 Daniel Kroupa.
Dokumenty na sousedním balkoně
„Když pro mě přišli ve čtyři hodiny ráno a zatýkali mě, byl jsem ospalý, nevěděl jsem pořádně, co se děje, a manželka, než se stačili rozkoukat, všechny takzvaně ,hořlavé materiály‘ – dokumenty Charty a samizdaty – dokázala dát na sousední balkon, kam oni nemohli. Než si toho stačil kdokoli všimnout! Jednala daleko racionálněji, než bych já byl schopen,“ dodává.
O Chartě se dozvěděl ještě před Vánoci roku 1976, kdy se připravovala. Martin Palouš mu dokument přivezl 6. ledna 1977, kdy už byla jeho žena doma z porodnice s jejich třetím dítětem. Chartu si přečetli společně, a když Daniel Kroupa viděl, že mluvčím je profesor Jan Patočka, po poradě se ženou podepsal.
Věděli, že budou pronásledováni
Jeho podpis se ale ztratil: „Martin to asi dal dál, možná u nějaké domovní prohlídky to někdo zničil, aby to nepadlo do rukou StB. Pak jsem ji podepisoval podruhé, to jsem jel za Honzou Sokolem, kde jsem to podepsal, a vyšlo to v květnovém dokumentu.“
V době, kdy Chartu 77 podepisoval, bylo podle Kroupy jasné, že budou pronásledováni. Věděli, jak honili Ludvíka Vaculíka s Václavem Havlem, a že to nebude jednoduché. Podpis ale cítil i jako osobní závazek vůči profesoru Patočkovi. Proto ho zasáhlo, když po jedenáctihodinovém výslechu zemřel.
„Bral jsem to jako strašnou nespravedlnost. Znal jsem jeho laskavost a slušnost. Věděl jsem, že s nimi určitě diskutoval a snažil se je přesvědčit, což byla samozřejmě marná činnost. Dotklo se mě to ještě podruhé, když mě vyslýchali titíž estébáci. Křičeli na mě: ,Vy jste napsal, že zemřel po jedenáctihodinovém výslechu, ale my jsme ho nemučili. Dokonce i kafe jsme mu uvařili!‘ Tam jsem si uvědomil, jak ti lidé vůbec nechápou, jaký je to stres, zejména pro staršího a nemocného člověka,“ vzpomíná Daniel Kroupa.
Umíme se dnes chovat lépe k jiným názorům? Dá se filozofie aplikovat i na současnou politiku? A jak probíhaly výslechy na StB? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Svědomí je princip člověčenství, říká bojovnice proti...
V 50. letech ji sebrala StB, jejího dvouletého syna zavřeli na čtyři hodiny do kumbálu, a nabídli jí, že pokud podepíše spolupráci, tak ji ihned pustí. Miluška Havl...
-
Na začátku ledna roku 1977 bylo zveřejněno Prohlášení Charty...
Prohlášení Charty 77 nese datum 1. ledna, ale výročí nejznámějšího československého opozičního hnutí by se mohlo připomínat celý rok. Dne 6. ledna 1977 pronásledova...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.