Daniel Hůle o oddlužení: Jde o to, zda pomoci desetitisícům, nebo statisícům

Letošní rok by mohl přinést naději chronicky zadluženým lidí. Senát před Vánoci otevřel cestu ke snazšímu oddlužení, o zákonu rozhodne sněmovna. Ta má ale připravenou i jinou verzi. Jaký je mezi nimi hlavní rozdíl? Právě to nastiňuje expert na exekuce Daniel Hůle z Člověka v tísni.

„Jde o to, zda pomoci desetitisícům, o což usilují někteří poslanci, nebo statisícům, kteří to nezbytně potřebují,“ nastiňuje.

Jsme přesvědčeni, že sněmovní verze je v rozporu s ústavním pořádkem
Daniel Hůle z Člověka v tísni

Sněmovní návrh počítá s tím, že člověk by mohl být oddlužen, pokud by po třech letech splatil alespoň 60 procent svých závazků.

Varianta, kterou schválil Senát, zase nabízí možnost oddlužení po pěti letech tomu, kdo by se snažil zodpovědně platit dluhy a platil by tisíc korun poplatek insolvenčnímu správci.

Právě senátní návrh podporuje i Daniel Hůle. „Je dobrá v tom, že posiluje práva věřitelů oproti té sněmovní verzi, o čemž se málo mluví,“ vysvětluje.

Proč je podle Hůleho podstatné, aby oddlužení bylo možné i v případě, že dlužník nedokáže splatit svůj dluh?

Poslechněte si rozhovor celý v audiopřehrávači nebo přes video.

autoři: Marie Bastlová , prh

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.