Daniel Hůle o oddlužení: Jde o to, zda pomoci desetitisícům, nebo statisícům
Letošní rok by mohl přinést naději chronicky zadluženým lidí. Senát před Vánoci otevřel cestu ke snazšímu oddlužení, o zákonu rozhodne sněmovna. Ta má ale připravenou i jinou verzi. Jaký je mezi nimi hlavní rozdíl? Právě to nastiňuje expert na exekuce Daniel Hůle z Člověka v tísni.
„Jde o to, zda pomoci desetitisícům, o což usilují někteří poslanci, nebo statisícům, kteří to nezbytně potřebují,“ nastiňuje.
Jsme přesvědčeni, že sněmovní verze je v rozporu s ústavním pořádkem
Daniel Hůle z Člověka v tísni
Sněmovní návrh počítá s tím, že člověk by mohl být oddlužen, pokud by po třech letech splatil alespoň 60 procent svých závazků.
Varianta, kterou schválil Senát, zase nabízí možnost oddlužení po pěti letech tomu, kdo by se snažil zodpovědně platit dluhy a platil by tisíc korun poplatek insolvenčnímu správci.
Právě senátní návrh podporuje i Daniel Hůle. „Je dobrá v tom, že posiluje práva věřitelů oproti té sněmovní verzi, o čemž se málo mluví,“ vysvětluje.
Proč je podle Hůleho podstatné, aby oddlužení bylo možné i v případě, že dlužník nedokáže splatit svůj dluh?
Poslechněte si rozhovor celý v audiopřehrávači nebo přes video.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.