Dalibor Zelený: Dluh Českých drah je na hranici únosnosti

Jsou opravdu České dráhy v tak katastrofálním stavu, jak tvrdí ministr dopravy? A jak on sám vnímá náhlou změnu ve vedení Českých drah? Také na to se ptal moderátor Martin Veselovský Dalibora Zeleného, nového ředitele Českých drah.

Jak se cítí na nové pozici, do které byl jmenován za ministra dopravy, který zatím nemá mandát od Poslanecké sněmovny? „Neumím to posoudit,“ odpovídá Dalibor Zelený. „Jsem zvyklý pracovat tam, kde můžu odvést dobrou práci,“ dodává.

Čtěte také

Každá změna na vedoucím postu Českých drah je podle něj politická. „Jde o rozhodnutí učiněné politiky. Nikdo jiný to udělat nemůže,“ vysvětluje. Zároveň zmiňuje, že poprvé byl osloven ministrem dopravy asi před 14 dny.

„V současné době je zadluženost Českých drah na úrovni 23,5 miliardy korun, což je na velikost firmy poměrně dost,“ přiznává Dalibor Zelený. I proto si klade za cíl zejména snížení tohoto dluhu.

Proč se domnívá, že jednotlivé kraje tlačí České dráhy ke zlepšování služeb? A co považuje pro České dráhy za luxus? I to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Daliborem Zeleným ve Dvaceti minutách Radiožurnálu si můžete poslechnout také v iRadiu.

autoři: mav , šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.