Co je to bivak?

26. únor 2014

Víte, co má slovo bivak společného se slovem robot? Obě tato slova patří mezi pár slov, kterými čeština obohatila jiné jazyky.

Slovo robot vymyslel Karel Čapek. Základem mu posloužilo slovo robota, tedy tvrdá práce nebo těžká dřina, kterou ostatně právě roboti nahrazují.

Slovo bivak je z horolezeckého prostředí. Je zkomoleninou českého nespisovného slova bejvák, což je výraz pro byt. Slovem bejvák označovali čeští horolezci svá nouzová a neplánovaná nocležiště.

Bivak je tedy nouzový způsob přenocování, třeba i pod širým nebem. Ovšem může to být i jakýkoli nouzový příbytek, který má nejenom v horách sloužit jako náhrada chaty nebo stanu v nepříznivých podmínkách.

V zahraničí tato jednoduchá stavení budují v horách všude tam, kde například hrozí prudká změna počasí. Mohou být ze dřeva, z plechu, některé bivaky jsou kamenné. Někde jsou dokonce vybaveny kamny a dřevem, jinde i postelemi nebo některými potravinami.

K bivakování může sloužit třeba bivakovací pytel. Je to vlastně takový ministan. Vejde se tam jenom jeden člověk ve spacáku, batoh musí zůstat venku, ale je to v dešti, mrazu nebo plískanici mnohem lepší než spaní pod širákem.

Že už je to nějak moc informací?

Tak dobře. V tuto chvíli stačí vědět, že slovo bivak dali světu Češi a že je to nouzový způsob přenocování. Aspoň tohle si zapište za uši.

autor: Zora Jandová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.