Člověk musí věřit, že to přežije, říká muž, kterého věznili nacisté i komunisté
Když 15. března 1939 obsadili Němci Československo, bylo mu pouhých 15 let. Konec války strávil v rámci totálního nasazení v Německu – z toho tři týdny v policejním kriminálu. Jen o pár let později ho komunisté poslali do uranových dolů. „Člověk musí být optimista a věřit, že to přežije. A tak jsem to přežil,“ říká dnes 96letý Jiří Světlík.
Do boje musíš jít s tím, že se to povede, říkával skaut a bývalý politický vězeň Jiří Navrátil

Jiřímu Navrátilovi, dlouholetému starostovi českého Junáka a bývalému politickému vězni, nedělalo potíže ani v devadesáti letech odjet na tábor, spát ve spacáku jako ostatní, krmit se z připáleného kotlíku a vyrážet s oddílem na túry.
Jako kdyby kolem něj celý život létala smrt. Ve vězení, v lágru, u soudu i v uranových dolech. „Jestli mě napadlo, že umřu? No napadlo! Ale člověk se tomu musí vyhnut,“ směje se.
Když dnes srovnává věznění, které zažil v Německu, a to, ke kterému ho později odsoudili komunisté, říká: „Věznění v Německu trvalo rok. To se dalo přežít. A pak šest let v Jáchymově? Dělal jsem všechno, co se dělat dalo,“ vzpomíná.
„Vždy jsem se snažil přežít, odšvindlovat to,“ shrnuje celoživotní skaut, protikomunistický odbojář a držitel Ceny Paměti národa Jiří Světlík. „Zažil jsem ale samozřejmě i velice špatné věci – třeba když jsem se rozváděl s manželkou. A že by se nějaká totalita opět vrátila? Copak víte, co se může někomu náhodou zrodit v hlavě?“
Jak za protektorátu unikal hraničním kontrolám? A jak se dala ze špatné uranové rudy udělat kvalitnější pomocí Rudého práva? Poslechněte si vzpomínky muže, jehož osudy jsou zároveň i osudy 20. století.
Související
-
Konec války 75 let poté. Poslechněte si rozhlasovou rekonstrukci klíčových událostí
Po Hitlerově sebevraždě a pádu Berlína bylo jasné, že konec války je na dohled. A tak ráno 5. května 1945 zahájil redaktor Zdeněk Mančal vysílání výzvou určenou všem Čechům
-
Petr Dudek: Odvaha se nehodí. Dokudrama o prvních hodinách Pražském povstání
Nahlédněte do studia, kde 75 let od skutečných událostí, které ji inspirovaly, vznikala na konci dubna rozhlasová hra Petra Dudka o zákulisí bitvy o rozhlas z května 1945.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...