Čistota na prvním místě platí i pro lasery. Jediné zrnko prachu může znamenat velké problémy

17. listopad 2018

V laserovém centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech v létě spustili superlaser L3 HAPLS, který umí na krátký moment vytvořit vůbec nejteplejší místo ve vesmíru. Už na konci října ale do Břežan dorazily ze Spojených států další bedny s novým laserem. Zařízení s označením L4 se má stát vůbec nejsilnějším v břežanském centru. Jako první se na něj do haly, kde se musí udržovat téměř absolutní čistota, zajel podívat reportér Radiožurnálu Vojtěch Koval.

V Česku je od pondělka nejteplejší místo ve vesmíru. Americký superlaser v Dolních Břežanech dokáže simulovat podmínky velkého třesku

Unikátní zařízení s označením L3 bude od pondělí fungovat v laserovém centru Eli Beamlines.

V Dolních Břežanech tento týden slavnostně spustili jeden z nejsilnějších laserů na světě. Ve veřejné soutěži dostal jméno Lucifer, ve vědeckých kruzích mu ale říkají L3 HAPLS. Laser má výkon v řádu petawattů, tedy milionů miliard wattů, a jako jediný na světě umí takto silný paprsek vystřelit až 10 krát za vteřinu.

„Teď hlavně taháme kabely pro kontrolní systémy, které mají zajistit bezpečí lidí i strojů,“ popisuje Vojtěchu Kovalovi vedoucí optického týmu Daniel Kramer, zatímco ho vede k laboratoři, kde pracovníci ELI Beamlines připravují nový laser L4. Kramerův tým momentálně zajišťuje připojení laserů k systémům v budově tak, aby všechno fungovalo, jak má.

Laser přes čtyři patra

Laboratoř je velká bílá hala, v její levé části už jsou sestavené několik metrů dlouhé stoly, na kterých teď pracovníci ELI Beamlines budou postupně montovat samotný laser.

„Laser L4 je rozložený na čtyři patra. Tady v hale L4B se nachází vlastní srdce laseru. Nad námi o patro výš jsou zdroje vysokého napětí, ke kterým odsud vedou kabely. Dohromady jsme jich tu položili asi devět tun. A pod námi bude umístěná další součást laseru, takzvaný kompresor,“ popisuje Daniel Kramer.

Čistota především

Vzduchotechnika haly je vybavena hepafiltry, které mají zabránit vniknutí nežádoucích částic. Všichni, kdo se tady pohybují, musí mít na sobě kombinézy, pokrývky hlavy a další ochranné prostředky. „Prach je totiž velký nepřítel laserové optiky,“ vysvětluje Daniel Kramer.

I malé zrníčko prachu může poškodit optiku laseru tím, že se prostřelí. Udělá se malá dírka, z malé dírky je potom větší dírka – a velký problém.
Daniel Kramer, vedoucí optického týmu

Všechny bedny, které sem přicestovaly, byly proto nejprve vybaleny o patro výš v prostorách bez filtrace a jejich obsah pracovníci ELI Beamlines nejprve důkladně vyčistili.

Extrémní laser Krakatit. Železa jako na Eiffelovku a výkon větší než Temelín

03771678.jpeg

V Dolních Břežanech u Prahy vyrostlo mezinárodní výzkumné laserové centrum ELI Beamlines. Tamní vědci budou mít k dispozici čtyři laserové systémy, budou nejvýkonnější na světě. Jak vůbec takové superlasery vznikají, jak fungují, co může jejich fungování přinést a je provoz bezpečný?

Laser zabalili ve „sterilních“ podmínkách už v americkém Texasu, ale i přesto ho bylo potřeba v Praze znovu důkladně zbavit případných nečistot. Všechno vybavení pak technici postupně navozili do připravené prázdné haly.

Před dokončením

Teď ještě pracovníci dole v laboratoři umývají velká skleněná okna pro zesilovače. Jiní po zemi i pod podlahou natahují další kilometry kabelů. Poslední, co ještě v hale chybí, je to nejdůležitější – optika.

Jak budou postupovat práce na nejvýkonnějších laserech u nás? Sledujte i dál magazín Experiment, do ELI Beamlines se vydáme opět v některém z dalších dílů pořadu.

autoři: Vojtěch Koval , and
Spustit audio