Cikánská pečeně snad z lístků nezmizí, věří jazykovědec Oliva. Politická korektnost podle něj rasismus nevyřeší
O češtinu se nestaráme tolik, jak bychom měli, říká jazykovědec Karel Oliva na Mezinárodní den mateřského jazyka. Češi přitom dali světu mnoho dalších a zajímavějších slov, než je například slovo robot. Tak třeba pistole nejdříve vznikla ze slova píšťala, aby pak vyrazila do světa. A věděli jste, že do světového kulturního dědictví se zapsal i tvaroh? Ten pronikl nejenom do kuchyně, ale také do atomové fyziky. Která slova dali Češi světu? A která se naopak ztrácejí?
Související
-
Naučte umělou inteligenci česky. Projekt Common Voice buduje volně dostupný český jazykový data set
K tomu, aby se software naučil rozeznávat mluvenou češtinu, může díky společnosti Mozilla přispět každý, kdo si otevře internetovou stránku projektu Common Voice.
-
Nedělej Zagorku a přidej slovo. „Čeština 2.0 funguje jako kronika doby,“ říká autor slovníku
„Zabrušovat“, „dělat zagorku“ nebo „klaus“ jako jednotka ješitnosti. I taková slova najdete v oblíbeném (a neortodoxním) internetovém slovníku Čeština 2.0.
-
Češi vyvíjejí speciálního chatbota. Zlepší lidem náladu a pomůže s pamětí, slibují si od projektu
Čeští vývojáři připravili speciálního chatbota, který bude bojovat proti pocitům osamění a zlepší lidem paměť i náladu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.