Chci podpořit zemědělce živočišné výroby a ty, kteří vytváří pracovní místa, tvrdí ministr Výborný

29. únor 2024

Největší audioportál na českém internetu

Dotace se daní ve vetšině států EU, výjimkou je například Rumunsko, uvedl na pravou míru tvrzení ministr Výborný | Foto: Karolína Němcová, Český rozhlas

Úlevy na sociálním pojištění by mohly být poskytovány farmářům, kteří zaměstnávají v živočišné výrobě. Podpořil by se tím pracovní trh na venkově, navrhuje ministr Výborný

Zemědělci požadují na vládě úlevy na sociálním pojištění nebo zrušení daní z dotací. Pokud jim nebude vyhověno, plánují další protesty v ulicích. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) popisuje, co se již podařilo dojednat a co podle něj není dobrá cesta. „Nedanění dotací prakticky znamená jejich zvýšení, takovéto zařízení je plošné a neřeší problémy středně velkých podniků,“ vysvětluje s tím, že chce úlevy zaměřit na činnosti náročné na pracovní sílu. 

Zemědělci usilují také o úlevy na sociálním pojištění. To je jedna z těch výjimek, o kterou se chcete zasadit. Koho přesně by se to týkalo?

Určitě ano. Je to cesta, která má podpořit i zaměstnanost na venkově. Uvědomme si, že většina farem, většina zemědělských podniků je dnes na venkově a ti lidé tam nemají dostatek pracovních příležitostí. A udržet tam zaměstnanost třeba i touto pomocí, touto podporou, dává i sociální smysl.

Čtěte také

Dává to smysl směrem k trhu práce a týkalo by se to všech farmářů, kteří zaměstnávají zaměstnance – jestli jednoho nebo 40, tak to už nerozhoduje. Důležité je to, že ten to není plošná pomoc. Zamýšlíme to nasměřovat k těm, kteří mají živočišnou výrobu v nějakém objemu nebo případně pěstují v rostlinné výrobě citlivé rostliny, citlivé komodity minimálně v 10 procentech oseté plochy. Čili není to plošná pomoc a zároveň pomáháme těm zemědělcům, kteří provozují činnost náročnou na pracovní sílu.

Velmi intenzivně pracujeme na úpravě antibyrokratického balíčku.
Ministr zemědělství Marek Výborný

Farmáři celkem jasně vyslovili své požadavky a hrozí, že pokud se nesplní, budou opět protestovat, a to už příští týden. Jak reálné ty protesty jsou?

To neumím říct, protože to je rozhodnutí nevládních organizací. Já v každém případě dnes budu jednat na představenstvu Agrární komory, přinesu ty první výsledky jednání.

Mohu říct, že se nám podařilo mnohé prosadit na úrovni Rady ministrů a Evropské komise. Je to otázka snížení počtu kontrol o 50 procent u AMS. Je to otázka úprav podmínek, které směřují k úvěrům, tedy ponechávání půdy ladem už v letošní sezoně. Je to otázka harmonogramu náběhu protierozních opatření a řada dalších.

Současně pracujeme velmi intenzivně na úpravě antibyrokratického balíčku v ČR. Některá opatření už byla projednána a schválena vládou minulý týden. Představím také zacílení investiční podpory v objemu cca 3 miliardy korun v letošním roce na středně velké podniky. Tam je totiž ten problém. Podařilo se nám stabilizovat malé rodinné farmy, ale ten problém je u těch podniků, kde se soustředí nejvíce na živočišnou výrobu, a to jsou ty středně velké zemědělské podniky. A tam tu pomoc skutečně zacílit musíme. Něco dohodnuto je, o něčem se ještě vede jednání.

autoři: Petr Král , zup

Související