Chceme pomoct Ukrajině přiblížit se co nejvíc EU, shrnuje politickou roli Česka před evropským předsednictvím Lipavský
Přesně před 100 dny zaútočila ruská vojska na Ukrajinu. Velikost území, které od té doby Rusové okupují, je srovnatelná s rozlohou Rakouska a Švýcarska dohromady. Země NATO a EU vyjadřují Kyjevu podporu ruskými sankcemi i dodávkami zbraní pro ukrajinskou armádu. Zapojila se i ČR, která například Ukrajině poslala bojové vrtulníky. Jakými dalšími prostředky může Česko Ukrajině pomoct? Poslechněte si rozhovor s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti).
Existuje nějaký konkrétní plán? Požádal například Kyjev Česko o další konkrétní pomoc?
Tři základní věci: vojenská pomoc, politická pomoc a humanitární pomoc. Co se týče vojenské pomoci, tak ta stále běží. My to příliš nekomunikujeme, ale je potřeba v ní pokračovat tak dlouho, jak dlouho bude bohužel ruská agrese proti Ukrajině pokračovat.
Co se týče humanitární pomoci, tak myslím, že každý velmi detailně sleduje, jakým způsobem řešíme nejen uprchlickou vlnu z Ukrajiny zde na území ČR. Dělají se také konkrétní projekty na Ukrajině nebo v zemích, které s ní sousedí, aby lidé, kteří přišli o své domovy nebo je válka vyhnala, aby o ně bylo postaráno.
A třetí věc je ta politická podpora a tam si slibujeme hodně od nastávajícího českého předsednictví v EU, kdy chceme pomoci Ukrajině přiblížit se co nejvíce k EU.
Už se mluví, nebo alespoň prezident Volodymyr Zelenskyj požádal, o spuštění sedmého sankčního balíku. Co by mohl obsahovat?
Teď jsme ve fázi schvalování nebo možná už dobíhají procedury k šestému sankčním balíčku, to už jsou opravdu jen politické technikálie, ale je to domluvené. A je potřeba pokračovat v tlaku na Ruskou federaci. Nestačí prostě dodávat zbraně na Ukrajinu, ale musíme dělat i takové kroky, které znemožní Rusku dlouhodobě vést vojenský konflikt, a to jsou především další ekonomické sankce.
Jaké jsou možnosti vojenského paktu NATO? Zásah přímo na Ukrajině je i nadále vyloučen, i když tam válka bude třeba vleklá a budou přibývat další a další civilní oběti?
NATO je obranná aliance, je to třicítka zemí, která se vzájemně chrání a brání. Ukrajina je pro nás oblastí, ze které pro členské státy NATO přichází nebezpečí. A samozřejmě je v zájmu členských států NATO, abychom podporovali Ukrajinu, co nejvíce to jde.
Také bychom měli usilovat o to, aby Švédsko a Finsko úspěšně vstoupilo do Severoatlantické aliance. Koneckonců to jsem včera na své cestě právě do Švédska do Finska oběma ministrům zahraničí sdělil. Takže v tomto postoji států NATO se nic nemění.
Jak účinné jsou podle Jana Lipavského dosavadní protiruské sankce? Poslechněte si celý rozhovor
Související
-
100 dní války na Ukrajině. Konflikt se proměnil v opotřebovávací válku, potvrzuje generál Šedivý
Jak se od února konflikt změnil? Jak sankce a cenzura ovlivňují život v Rusku? A co je teď nejvíc potřeba podle ukrajinského velvyslance v Česku? Poslechněte si speciál.
-
100 dní války očima zpravodajů: chaos se proměnil v přesně mířené útoky
Dorazín a Černohorský. Dva váleční zpravodajové na Ukrajině. Jak to teď vypadá v epicentru bojů na Donbasu?
-
Ukrajina podle prezidenta Zelenského zaznamenala v boji o Severodoněck ‚určité úspěchy‘
Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj sdělil, že „Severodoněck se drží a má šanci na rychlé osvobození“.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trump obdivuje Putina jako vůdce. Nelze se divit, že chce víc a víc moci, soudí amerikanistka Krásná
-
Výborný: Zákaz dovozu zvířat se rozšíří pro Dolní Rakousko a Burgenland. Posílí se dezinfekce vozidel
-
Při potopení ponorky u egyptské Hurghady zemřelo šest turistů. Další jsou zranění
-
ONLINE: Nenastal čas rušit protiruské sankce, řekl Starmer. Moskvě podle Zelenského nejde o mír