Čeští farmáři se mohou stát průkopníky zemědělství 4.0

24. září 2018

Pokrytí signálem internetu věcí v Česku patří k nejlepšímu v celé Evropě – jde o plných 98 procent území. Díky tomu i na tom nejzapadlejším tuzemském poli nebo silu mohou fungovat speciální senzory, které hospodářům pošlou údaje související se závlahou, sklizní nebo skladováním úrody. Mezi prvními si je nainstalovali na farmě v Klíčanech u Prahy.

Běžným lidem Internet věcí zjednodušuje život. Těm potřebným zachraňuje

Smart City

Smart cities budou mít optimalizovanou dopravu nebo svoz odpadu. Chytré domácnosti zase pomohou s ovádáním i sledováním zdravotního stavu. Problematikou se zabývají univerzity v Praze i Brně.

Ondřej Bačina hospodaří na 1150 hektarech půdy. Měřící senzory, které mu data posílají na mobil, si chválí. „Máme zkušenost s tyčovým měřičem, který jsme instalovali do sila s ozimnou pšenicí. Zhruba po třech týdnech skladování se začala ohřívat jedna vrstva,“ popisuje.

„Odebrali jsme vzorek a zjistili jsme, že se tam usídlil škůdce, takže jsme tuhle partii museli celou ošetřit. Bez toho bychom se to dozvěděli až ve chvíli, kdy by škůdce otevřel vrata skladiště,“ konstatuje farmář. Pro hospodáře by to znamenalo, že by úrodu musel prodat v krmné kvalitě, a tedy s nižším ziskem.

Precizní zemědělství

Jednotlivé druhy senzorů představuje vývojář firmy Clever Farm Petr Zlotý: „Prvním je meteostanice, další jsou senzory určené k umístění do porostu. Ty také měří teplotu a vlhkost, což jsou klíčové údaje pro vstup do jednotlivých matematických modelů. A novinkou je půdní senzor, který je vhodný pro vedení managementu závlah, ale dá se používat i k měření skutečného sucha na polích.“

Stav úrody ve stodole má Ondřej Bačina pod kontrolou díky senzorům, které jsou ukryté pod obilím.

Sesbíraná data slouží hospodářům k  preciznímu zemědělství. „Vidíme třeba, že tři kilometry od sídla firmy může napršet i deset milimetrů, zatímco na farmě naprší milimetr. Je to klíčová informace, protože po takovém dešti není technika schopná s půdou nic dělat,“ říká Ondřej Bačina s tím, že i v tom je pro zemědělce veliká úspora.

Operátoři testují nový standard mobilní sítě 5G. Co umožní rychlejší internet?

Pračka budoucnosti? Barevný dotykový displej a ovládání přes internet. I to je internet věcí.

Film stažený do pár vteřin, propojené automobily, online sdílení funkcí domácích spotřebičů. To všechno slibuje nový standard mobilní sítě zvaný 5G. Bude až 100krát rychlejší než současné LTE. Operátoři ho testují už i v Česku.

Možná ještě důležitější roli hrají data při plánování postřikových prací. Například když senzor na postřikovači ukazuje, že nefouká vítr, a podle údajů z meteostanice farmář ví, jaká je tlaková tendence a vlhkost vzduchu, může odhadnout, zda mu postřiková látka bude ulétávat nebo se odpařovat, anebo zda může postřik bezpečně aplikovat, aniž by zasáhl oblast, kterou nemá v úmyslu.

Data z jednotlivých senzorů na polích by mohla být jednou zapojena do celorepublikového systému. Pracují na tom například na České zemědělské univerzitě. Zemědělci by díky tomu mohli mít lepší podklady pro to, aby mohli lépe hospodařit podle zásad udržitelného rozvoje.

autoři: Petr Kološ , and | zdroj:
Spustit audio