Českým zemím se středověký mor skoro vyhnul, zjistili vědci. Opírají se o dobové vzorky pylu
Morová pandemie ze 14. století nedopadla na všechny regiony stejně. Zatímco ve Skandinávii měla ničivý vliv, české království takzvanou černou smrtí tolik netrpělo. Přišel na to mezinárodní tým vědců, jejichž rozsáhlou studii publikoval odborný časopis Nature Ecology and Evolution. Moderátor Vladimír Kroc se na výsledky studie ptá člena vědeckého týmu, paleo-ekologa Petra Pokorného.
Proč vědci zkoumali stovky radiouhlíkově datovaných vzorků pylu z lokalit po celé Evropě?
Pylová analýza rekonstruuje vegetaci v krajině. Přistupovali jsme totiž k pandemii jako k hospodářskému systému, který s pandemií kolabuje, a pomocí pylové analýzy jsme se dívali na zemědělskou krajinu.
Čtěte také
V některých regionech Evropy krajina zarůstala, v jiných nezarůstala. Právě z toho odhadujeme demografické souvislosti, tedy kolik obětí pandemie měla a kolik zemědělské krajiny mohlo ubýt, aby to uživilo zbývající populaci.
Je nějaké vysvětlení, proč se morová epidemie ve 14. století odehrála v různých oblastech rozdílně? Čím to je, že zrovna Čechy epidemie nepostihla tak hrozně jako jiné oblasti?
My toto vysvětlení nemáme, to nebylo naším cílem. Naším cílem bylo popsat rozdíly. Ty se nám ukázaly jako velmi překvapivé a teď bude úkolem historiků, aby je vysvětlili.
Já osobně se domnívám, že roli hraje především rychlost komunikací ve středověké Evropě. Komunikace byla nejrychlejší po moři, zatímco na souši to šlo pomalu. Regiony, kam se lze dostat jen po souši, v tehdejší době byly postiženy minimálně nebo nebyly postiženy vůbec, což je případ třeba tehdejšího českého království.
Univerzální model pandemie?
Znamená to, že neexistuje nic jako univerzálně platný model pandemie?
Zdá se, že univerzálně platný model pandemie skutečně neexistuje. Bude to podobně složité jako v případě dnešní podstatně méně smrtné pandemie covidu-19. Vysvětlit rozdíly mezi jednotlivými regiony bude velmi netriviální, až skoro nemožné.
Související
-
I v době morové epidemie někteří lidé opatření zlehčovali, popisuje historik medicíny
Lidé se dříve dívali na zdraví jako na environmentální problém – znečištěné prostředí vede ke hnilobě i v lidském těle, vysvětluje historik medicíny Karel Černý.
-
Co zabilo Aztéky a jak se šířila černá smrt? Pravda se skrývala v prastarých zubech a parazitech
Po pěti stech letech rozluštili vědci jednu velkou historickou hádanku. Zjistili, co v 16. století zasadilo smrtelnou ránu říši Aztéků. Většinu aztécké populace vyhubila epidemie kruté nemoci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Účelem fondu byla ochrana zájmů Andreje Babiše.‘ Padl druhý rozsudek, podle nějž byl šéf ANO ve střetu
-
‚Velká varovná červená vlajka.‘ Muskův úřad smazal 10 gigabajtů utajovaných dat, upozornil whistleblower
-
Rusko chce buď uzavřít mír za svých podmínek, nebo docílit toho, aby se z jednání stáhl Trump, říká Bříza
-
Hokejisté Brna zvítězili v pátém finále na ledě Pardubic 4:2. Kometa sérii vede a je krok od titulu