Český rozhlas spustil internetové Rádio Retro s podtitulem Šťastné a veselé

9. prosinec 2013

Český rozhlas o půlnoci spustil předvánoční Rádio Retro s podtitulem Šťastné a veselé. Jde o 28 hodin archivních pokladů, které vznikly v době adventu od 30. do 80. let. Na webových stránkách rozhlasu si tak můžete už teď poslechnout třeba vánoční přání Jana Wericha, bizarní projev Antonína Zápotockého nebo poselství papeže Jana Pavla II.

O Vánocích lidé vzpomínají hlavně na zážitky z dětství. My jsme se vám je rozhodli připomenout díky archivnímu vysílání Rádia Retro. Možná rádi zavzpomínáte na to, co Československý rozhlas vysílal v době adventu od první republiky až do 80. let.

Desítky let staré nahrávky se musely nejdříve restaurovat. Jednotlivé úryvky z archivních pásů se pospojovaly a došlo i na digitální očistu. Nejvíc práce bylo se zvuky z první republiky, ze kterých se dochovaly jenom útržky.

Nakonec se ale práce vyplatila a vy si můžete na Rádiu Retro poslechnout třeba recept na vánoční cukroví z roku 1936. Diktovala ho tehdy Zdena Danešová:

„Začnu levnými karlovarskými kroužky: 15 dkg másla rozemněte ve 30 dkg mouky, zadělejte kváskem…“

Technici upravili pro dnešní vysílání i vánoční projev druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. V roce 1936 mluvil o hospodářské krizi, ale i o tom, co se podařilo:

„Není vhodnější chvíle nežli právě ta dnešní, štědrovečerní nálada, abychom si řekl s radostí, že jsme v roce třicátém šestém pracovali dobře a že máme právo na klidné Vánoce."

Mezi 28 hodinami archivního vysílání je i silvestrovský program. Pražskou Lucernu a posluchače doma bavil na přelomu 50. a 60. let například oblíbený konferenciér Jiří Štuchal.

Archivním vysíláním Rádia Retro s podtitulem Šťastné a veselé provádí Lucie Výborná a Václav Žmolík.

Na internetu si ho můžete pustit do 6. ledna 2014.

Lucie Výborná a Václav Žmolík
autor: hla
Spustit audio