Česká sanitka v Zimbabwe pomáhá s bojem proti AIDS

17. srpen 2012
Zblízka

Největší audioportál na českém internetu

Školení Lékařů bez hranic se účastní matky s nejmladšími dětmi v náruči. Ostatní děti jsou v té době samy doma. | Foto: Miguel Cuenca

Česká sanitka v Zimbabwe pomáhá s bojem proti AIDS

Už osm let jezdí africkou savanou v Zimbabwe slavná česká sanitka, která slouží jako poradna, ošetřovna a testovací stanice na HIV i další pohlavní choroby. Rozšíření viru HIV v jihoafrickém státě, který prošel pod vládou prezidenta Mugabeho hospodářským rozvratem, patří k nejvyšším na světě. Zákeřná epidemie přestává být v Zimbabwe tabu. Podíl na tom má i česká organizace Rozkoš bez rizika, která sanitku do země vypravila a předala místní organizaci GWAPA.

„Když se nám narodila dvojčata, manžel odešel vydělávat peníze do Jižní Afriky. V Zimbabwe práce nebyla. Už se k nám nevrátil. Chlapci rostli, pořád jsme byli sami, a tak jsme se přestěhovali za živobytím do 600 kilometrů vzdáleného města Gweru. Ani tam jsem solidní práci nesehnala. Dostala jsem jen neurčitou nabídku od jedné ženy. Nakonec se z toho vyklubal sex za peníze,“ říká Rosy, asi padesátiletá, nezdravě působící hubená venkovanka.

Nemá žádné vzdělání, i proto nesehnala slušnou práci a taky se snadno nakazila virem HIV při nechráněném sexu. Potkal ji stejný osud jako zhruba čtyři pětiny prostitutek v Zimbabwe.

„Tehdy jsem nevěděla, jak je to riskantní. Bylo mi špatně, ale nedokázala jsem odhadnout, co mi je. Nakonec moji přátelé našli kliniku, kde se mě ujali,“ pokračuje Rosy.

Rozšíření HIV tvrdě postihuje i místní ekonomiku

Rosy se později postavila na vlastní nohy, a to hlavně díky organizaci GWAPA. Dostala malou půjčku a začala s drobným podnikáním. K ekonomické nezávislosti jí i kolegyním z asociace pro prevenci AIDS pomáhá také společné podnikání u Gweru.

HIV pozitivních je podle statistik asi 15 procent obyvatel Zimbabwe. Realita však nejspíš bude o dost horší. Vláda problém dlouho zlehčovala a epidemie dnes tvrdě dopadá na ekonomiku v celém regionu Jižní Afriky.

To potvrzuje i René, Čech, který v sousední Jihoafrické republice provozuje malou výrobnu potisků: „S AIDS tady máme obrovský problém. U nás ve fabrice ztratíme ročně kvůli této nemoci pět až šest lidí.“

Na vině je i špatné postavení zimbabwských žen

Šíření HIV na jihu Afriky napomáhá podřadné postavení tamních žen, odmítání kondomů i velká promiskuita. V boji s epidemií je sice jedna pojízdná česká ambulance příslovečnou kapkou v moři, o smysluplnosti vlastního díla však šéfka Rozkoše bez rizika Hana Malinová nepochybuje. V Zimbabwe sama rozdávala velmi upřímné komiksy o úskalích sexuality a provedla desítky testů na HIV.

„Chtěli jsme místní ženy naučit to, co umíme, tedy naše know-how. Je potřeba přeskupit myšlení. Jsou tu muži, kteří vědí, že jsou HIV pozitivní, mají čtyři děti, a přesto svoji manželku nakazí, protože je povinna poskytovat jim sex,“ uvádí Malinová.

Česko dalo loni na rozvojovou pomoc v celém světě skoro 4,5 miliardy korun. Samotná organizace GWAPA dostala z Prahy čtvrt miliónu. Zimbabwe už osm let nepatří mezi prioritní země naší rozvojové spolupráce, a česká stopa v boji se zákeřnou nemocí se proto může rychle vytratit.


Zvětšit mapu: v Zimbabwe je virem HIV nakažena značná část obyvatel

autor: jpr