Češi, národ chatařů

Holubník, trochu jiná chalupa mimo hlavní proud. „Žijeme přirozeným způsobem života.“

8. květen 2022
Předchozí díl
Následující díl

Život v holubníku není pro každého, ovšem jeho obyvatelé návštěvy vítají. Jakub (38) a Dustin (55) se usídlili ve zděném holubníku nedaleko obce Planiny na jihozápadním okraji Brd. Chalupa je to hodně skromná, i když harmonium na měchy, bubny, pár kytar i malá harmonika se tam vejde a když zrovna neprší, chlapi vyřezávají a malují na dvorku, vaří na kamnech pod plachtou, nebo dokončují jurtu, kterou sice nepotřebují, ale proč nemít jurtu, že. Zábava je to přece dobrá.

Husté vousy rámují Dustiho tvář přímo ukázkově. Vypadá jako námořník nebo možná lesní muž a rozhodně nelze přehlédnout. V ruce drží tří strunnou kytaru vlastní výroby a ztvrdlými prsty vybrnkává jednoduchý, ale úderný rockový riff.

Čtěte také

„Jakub hraje na harmoniku, kde ji máš?,“ ptá se skoro zasněně, vzápětí se probere a uvědomí si, že by to chtělo bicí. „Bubny máme, bubnovat můžeš ty a podívá se na mě.“ 

Je teplé květnové odpoledne, začíná pršet a tak se Dustin šplhá po dřevěných schodech do holubníku. Přidržuje se zábradlí, které sám vyřezal a mizí ve tmě.  Oči si dlouho zvykají a pomalu se vynořuje strohý nábytek, kamna, zašlá pohovka a za zády v ještě větším přítmí vyvýšené bydlo, kde přespává Jakub. 

Voda ze studánky

Stěny by zasloužily vybílit, ani elektřina by neškodila, ale to dvojici nevadí. „Po zimě to dáme do kupy,“ říká vesele Jakub, který se živil v Praze jako správce sítě, o tuto práci ale před lety ztratil zájem a našel si u Planiny holubník. „Voda je v lese ve studánce, baterii máme, takže tu úplně bez elektřiny nejsme, až jsme tu pár zim přežili.“

Jakub nosí sandály nebo teď na jaře chodí na boso, tvář mu zdobí dlouhý řídký vous a vlasy má stažené do ohonu. „Buďto se dá říct, že jsme utekli z civilizace, nebo že žijeme trochu přirozenějším způsobem života, než co mě naučili ve škole.“

Melodie na harmoniu 

Přízemí holubníku je zatím skladiště všeho možného harampádí, ovšem vedlejšími dveřmi se vchází do místnosti s novou dřevěnou podlahou, ze které vedou schody do čerstvě vybudovaného patra. Jakub si sedá k harmoniu, bosýma nohama šlape na měchy a hbitými prsty zkušeně přehrává své oblíbené melodie.

Jaro přišlo do holubníku

„Nepotřebuje elektřinu, to je nástroj,“ překřikuje hudbu nadšeným hlasem. Dustin je původním povoláním zámečník, pracoval v dole, ve sklárně a v posledních letech dělal krovy. Však také pořád něco vyřezává, staví kolem holubníku sochy a jiné výtvory a nadšeně maluje. Obživa z toho ale není.

Renesanční dvojice

„My tady v okolí pomáháme lidem. Nařežeme dříví a tak. Jsme taková renesanční dvojice,“ mudruje Dustin, shrábne ze stolu tabák a ubalí si kónickou cigaretu.

Holubník stojí u velké rozpadající se fořtovny, která sloužila hajnému brdského polesí, dnes patří církvi a podle všeho je zralá na zbourání. Z druhé strany za holubníkem stojí dlouhý kravín. Shluk budov nese název Dvůr a kolem vede zelená turistická značka  z Hořehled do Míšova. „Nebo taky obráceně z Míšova do Hořehled,“ rozesměje se Jakub a jde si zase sednout do chalupy k harmoniu.

autoři: Ľubomír Smatana , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.