Cenu Alice G. Masarykové za lidská práva získala romská aktivistka Magdalena Karvayová

13. prosinec 2018

Cenu Alice G. Masarykové za lidská práva dnes získala romská aktivistka Magdalena Karvayová, spoluzakladatelka organizace Awen Amenca. Ke slavnostnímu předání na Velvyslanectví USA v Prazedošlo v den, kdy se slaví 70. výročí podpisu Všeobecné deklarace lidských práv.

Cena Alice G. Masarykové se letos předávala už po patnácté. Mezi její laureáty již například patří Anna Šabatová, David Ondráčka, Czeslaw Walek, Čeněk Růžička, Marie Gottfriedová, Klára Kalibová, Oldřich Kužílek, sdružení Romea, Igor Blaževič, Lucie Sládková, Kumar Sri Vishwanathan, Jiří Kopal či týdeník Respekt.

Mladá romská aktivistka Magdalena Karvayová cenu získala za své úsilí v oblasti inkluzivního vzdělávání. Za posledních pár let se Magdaleně a jejím spolupracovníkům podařilo zařadit přes 600 romských dětí do klasických škol v Ostravě, Brně a okolí.

Jak sama během převzetí ceny uvedla: „Kdyby nebylo mých kolegů a lidí kolem mě, nemyslím si, že bych nedosáhla toho, co se mi doteď podařilo. Tahle cena není pouze pro mě, ale pro všechny, kteří mě podpořili na mé cestě prosazování lidských práv zejména v oblasti rovného vzdělání a rovného přístupu ke kvalitnímu vzdělávání romských dětí.“


Cena Alice G. Masarykové se udílí od roku 2004. Velvyslanectví USA ji uděluje osobnostem nebo subjektům, které se mimořádně zasloužily o rozvoj lidských práv v České republice a svojí podporou sociální spravedlnosti a obranou demokratických svobod vytvářejí otevřenou občanskou společnost.

autor: Velvyslanectví USA v Praze
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...