Časová znamení – 3. díl, Afrika

29. srpen 2000
Časová znamení celého světa , Časová znamení celého světa

Ještě než se vrhneme do víru časových znamení, měli bychom si říct, kdy se vlastně objevilo první časové znamení světa, vysílané po neviditelných rozhlasových vlnách.

Bylo to v roce 1904. Němečtí učenci profesoři Wanach a Albrecht dělali v geodetickém ústavu v Postupimi první pokusy s přenášením časových signálů pomocí bezdrátové telegrafie. Jak tyto signály vypadaly, nevíme, ale byly úspěšné a když se zjistilo, že s jejich pomocí se dá určit zeměpisná poloha například lodi na moři, začaly se stavět takzvané jiskrové stanice, které tyto signály vysílaly.

První byla dána do provozu v roce 1917 v Kanadském Camperdownu, nedaleko Halifaxu. Pak rychle následovaly stanice Spojených států Amerických, Německa a Paříže. Každá taková stanice byla kabelem spojena s přesnými hodinami hvězdárny a ty spínaly a vypínaly proud, čímž se tvořil signál. Ten měl, považte, přesnost čtvrt sekundy za den, což pro běžné potřeby plně stačilo.

Vědci ale potřebovali časové signály mnohem přesnější, a tak se časové signály s nástupem rozhlasového vysílání zpřesňovaly až do dnešních forem, kdy hodiny, dávající impulsy, které pak slyšíte v rádiu, pracují s přesností miliardtin vteřiny za den.

I přesto dnes najdeme v rozhlasovém útéru oblasti, kterých se tato přesnost příliš netýká. Buď tam časové znamení chybí úplně, anebo je tak nepřesné, že už to snad ani není časové znamení. Takovou oblastí je například Západní Afrika.

Toto je vysílání rozhlasové stanice Klé dou z Mali. Tady byste časové znamení hledali těžko. Lidé, kteří toto rádio poslouchají přesný čas k životu příliš nepotřebují. Kupodivu ale časové znamení nemá ani Radio Bamakan, které vysílá z hlavního města Mali.

Na jiné malijské stanici - Radiu GITAN - se každou celou hodinu ozve znělka, ale hlášení správného času zase nikde. A to i když už se tu vysílá Francouzsky.

V sousedním Senegalu je situace jiná. Dokonce tu najdeme vzdálenou připomínku klasického časového znamení s těmi známými zvukovými tečkami. Poslouchejte pozorně trojí velmi slabé pípnutí v následující ukázce z Rádia Senegal.

Senegalská hlasatelka nám oznámila poledne. Docela jiné časové znamení, nebo spíše znělku, kterou používají místo signálu v Senegalu, jsme našli na jiné soukromé rozhlasové stanici.

To bylo právě jedenáct hodin. Inu ve francouzštině to jde, ale co byste řekli třeba takovému jazyku Wolof, nebo Pulaar? Tady je časové znamení stanice SUD FM.

Ale kolik bylo hodin, to opravdu vědět nechtějte.

autor: Marek Janáč