Bude hrát goalingo celý svět?

23. září 2010
Zblízka

Na svět přichází zbrusu nová míčová hra nazvaná goalingo. Hraje se v uzavřeném, poměrně malém prostoru, podobně jako squash. Nevznikla však ve vězení, ale v hlavě středoškolského učitele Vladimíra Františka Mužíka z Berouna, který si nechal hru patentovat a uspořádal první turnaj. A pravidla? Proti sobě stojí vždy dva hráči na hřišti o rozměru 10 x 4 metrů a nohou musí trefit poměrně měkký míč do brány soupeře.

Údery míče o mantinel se střídají s výkřiky a oddechováním hráčů. Hřiště chrání částečně ze stran a ze shora síť, aby míč neutekl a hra měla spád. Ani dva hráči nemohou jen tak zmizet, a přestože běhají po malém prostoru a na polovinu soupeře nemohou, dechu se jim nedostává.

Karlu Malinovi z Plzně to vyhovuje. „Překvapilo mě, že je to stejně zábavné jako squash. Jde vlastně o kopání o stěnu. A nedá se říct, že by někdo talentovaný na fotbal musel vyhrávat i v goalingu,“ domnívá se.

Vladimír František Mužík

Hru vymyslel z dlouhé chvíle Vladimír František Mužík, který původně hledal nějakou zábavu pro sebe a kamarády. Jeho koníčkem je muzika, kterou učí na střední pedagogické škole, takže se sportem mnoho společného nemá. „Vymýšlel jsem sport, při kterém bych se příliš neunavil. Proto mě napadlo hřiště s mantinely, aby padalo hodně branek,“ nastiňuje zrod nové hry.

Nápad se Vladimíru Františku Mužíkovi zavrtal do hlavy a nakonec svůj vynález dotáhl až na patentový úřad. Patent, stavba hřiště a pronájem sálu hospody ho stál už téměř půl miliónu korun. „Začal jsem stavět sám v hospodě u kamaráda. Přestože jsem do té doby nepřitloukl jediný hřebík, koupil jsem fůru prken, tři pytle šroubů a šel jsem do toho,“ popisuje učitel.

Goalingo je zbrusu nová hra a hráče si teprve hledá, Vladimír František Mužík má v úmyslu vytvořit síť družstev a dotáhnout to k pravidelným turnajům po celé republice. Při pohledu na první nadšené goalingisty se jeho plánům dá věřit. „Hra se mi líbí líbí, je to taková zábava do hospody,“ říká začátečník Tomáš a pálí na Petru. „Je to paráda, ale už nemůžu. Docela dřina,“ vysvětluje své dojmy Petra.

Počet padlých gólů

Goalingo se zatím hraje pouze na jednom místě v Berouně, ale Vladimír František Mužík svému vynálezu věří: „Brzy naučím hrát celý Beroun, pak republiku a nakonec bude hrát goalingo celý svět.“

autor: lsm
Spustit audio