Boj o Bílý dům. Jaká témata hýbají volbou, která ovlivní celý svět?
Není automatické, že černoši budou volit Harrisovou. Demokraté si musí jejich hlasy zasloužit, upozorňuje volič
Už jen 10 dní zbývá do hlavního hlasovacího dne prezidentských a kongresových voleb ve Spojených státech. Afroameričané bývali tradičními vodiči Demokratické strany. Už to ale tak úplně neplatí. Podle průzkumu agentury AP dává Kamale Harrisové přednost před Donaldem Trumpem 7 z 10 černošských voličů. Podpora této etnické menšiny tedy už zdaleka není tak silná jako dřív. Zvlášť u afroamerických mužů je znát větší odklon od vizí Demokratické strany.
Čtěte také
19. června bývá v amerických černošských komunitách veselo. Slaví se totiž státní svátek Juneteenth. Připomínka toho, že tehdy v roce 1865 i v Texasu, jako posledním americkém státě, tamním otrokům úřady oznámily to, co před nimi dva roky úspěšně tajily. Že už nejsou otroky. Ani dnes se ale v některých hlavně jižních státech černošští obyvatelé necítí být rovnocenní ostatním.
Členové taneční skupiny z Jižní Karolíny si stěžovali, že policie a další mocenské složky nezacházejí s menšinovými etniky dobře. Nejen s černochy. Ale se všemi lidmi jiné než bledé barvy pleti. Prý se na nich dopouštějí nespravedlností. Když běloch zavolá, že se mu někdo dobývá do domu, černocha zatknou. Naopak se to nestane.
Přetrvávají nevyřešené otázky
Thomas Moore se narodil na podzim roku 1955. Vzpomíná, že chodil do rasově oddělené školy. Až v roce 1970 byla segregace ve školství úplně zrušená. Dnes už ústrky kvůli svému rasovému původu necítí. Provozuje ve městě Demopolis v západní Alabamě veřejnou dopravu na vyžádání, jakési seniortaxi.
Stále ale podle něj ve společnosti přetrvávají některé nevyřešené otázky. Situace se v otázce rasové tolerance zlepšila. Ale mohlo by být ještě líp. Podle něj není automatické, že všichni černoši budou volit Kamalu Harrisovou.
„Demokraté si musejí zasloužit hlasy černochů. Jsou to přemýšliví voliči, nemůžete s tím jen tak počítat. Někteří černošští voliči budou hlasovat pro Donalda Trumpa. Nerozumím tomu proč. Ale to je jejich právo. Tohle je Amerika. Můžete si vybrat kohokoli,“ konstatuje Thomas Moore.
Čtěte také
Ani paní Patricia ze státu New York není demokratickou kandidátkou Harrisovou úplně nadšená. Volit ji ale bude.
„Moc mne neuchvátila. Potřebovala bych někoho, kdo je silnější v otázce ochrany hranic. Jsem z New Yorku a byli jsme zavaleni imigranty. Nemám problém přenechat někomu kus svého místa, ale oni sem musejí přijít stejně, jako jsme přišli my. Nemyslím jako otroci na lodích, ale jejich následovníci. Podle pravidel a při dodržení imigračních procedur. Pravidla se zkrátka musejí dodržovat,“ zdůrazňuje.
Obama k voličům
Pozice Afroameričanů v politice se zlepšuje. Michelle Davis-Younger byla první ženou, černoškou a demokratkou ve městě Manassas v republikánské Virginii, která se dostala na pozici starostky. Šla ve stopách Kamaly Harrisové. Má pocit, že ženy z etnických minorit se prosazují stále víc a víc na vedoucí místa. Proto drží Kamale Harrisové palce.
Čtěte také
„Já si myslím, že bude výborná. Bude pokračovat v tom, co s Bidenem začali. Uvidíme. Je to takové vzrušující a děsivé zároveň. Asi proto, že by to byla první žena v čele státu a neví, jak se budou věci dál odvíjet,“ přemýšlí Michelle Davis-Younger.
Kamala Harrisová může přitáhnout část nebělošských voličů. Jejich podporu ale nemá zcela jistou. Proto se musel nedávno do kampaně vložit i první nebělošský prezident Barack Obama a vyzvat černošské muže, aby dali svůj hlas Kamale Harrisové.
V šestém dílu seriálu k americkým volbám se podíváme do státu Georgia, jak se připravují na volby a jak zajistí, aby nebylo možné jejich výsledky zpochybnit.
Související
-
Americká noc se blíží. Poslouchejte speciální vysílání Radiožurnálu v noci z 5. na 6. listopadu
V noci z 5. na 6. listopadu po amerických volbách bude Radiožurnál vysílat ze studií v Praze i ve Washingtonu, D.C. Hosty budou experti, politici i diplomaté.
-
Jiří Pehe: Americké prezidentské volby se blíží. Co ještě ovlivní jejich výsledek?
Od amerických prezidentských voleb nás dělí necelých 70 dní. V minulosti bylo tak dva měsíce před volbami snadnější říct, jak asi dopadnou, letos je to ale jinak.
-
Ekonom Švejnar: Harrisová se bude snažit získat střední třídu. Útočit bude na velmi bohaté
Jaký ekonomický program nabídne pravděpodobná kandidátka za demokraty Kamala Harrisová? „Bude víc nakloněna k sociálnímu cítění,“ míní ekonom a profesor Jan Švejnar.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.