Boj o Bílý dům. Jaká témata hýbají volbou, která ovlivní celý svět?
Farmář z jihu volí Trumpa, stavitel ze severu Harrisovou. Podle čeho se rozhodují a jak to ovlivňuje jejich profese?
Američtí voliči se budou v blížících se prezidentských volbách řídit i tím, jak se daří tamní ekonomice. V posledních letech pocítili růst cen potravin a paliv, před dvěma lety dosahovala inflace ve Spojených státech skoro sedmi procent, dnes klesla ke dvěma procentům. Farmář z jihu podporuje Donalda Trumpa, protože věří, že dokáže snížit inflaci. Stavitel domů ze severu naopak Trumpovi nevěří a volit bude demokratickou kandidátku Kamalu Harris.
Stovky a tisíce krav, býků a telat projdou každý týden aukční síni nedaleko alabamského hlavního města Montgomery. Své přírůstky sem dodává pravidelně i farmář Max Widon.
Za Trumpa bylo levněji
Max hospodaří s manželkou na několika tisících akrů půdy, kromě chovu hovězího dobytka se zabývají i rostlinnou výrobou. S výdělečností farmaření je to podle Maxe na hraně. Zemědělci v posledních letech čelí škůdcům, nepřízni počasí, ale i tlaku na to, aby byly potraviny co nejlevnější.
Max hospodaří 50 let, a přestože spousta kolegů z oboru farmaření opouští, Max plánuje vše dělat tak, jak to dělal vždy.
Ve volbách podpoří Donalda Trumpa, hlavními tématy jsou pro něj cena pohonných hmot, inflace, bezpečnost hranic nebo obnovení úcty k zemědělcům, jaká podle něj bývala za Trumpa.
Mohlo být i mnohem hůř
John Maysak staví na zakázku domy v oblasti Washington DC. „Volím demokraty, protože Donald Trump je darebák, je strašný,“ popisuje John své volební preference. Zároveň ale říká, že je zastáncem práva pro držení zbraní nebo omezení státních výdajů. Nevěří však, že Donald Trump by dokázal šetření ve státním rozpočtu zařídit.
Co se týče stavu ekonomiky, John je stoprocentně spokojený. Myslí si totiž, že je snadné říct, že pokud by prezidentem nebyl Joe Biden, byla by na tom Amerika lépe.
„Opravdu si myslím, že pokud Donald Trump vyhraje, bude ještě mnohem hůř,“ přemýšlí John nahlas. Dodává, že v případě neúspěchu Kamaly Harrisové nebude výsledek voleb zpochybňovat. Je mu totiž přes šedesát a má svůj život rád, bez ohledu na výsledek prezidentského klání.
Dalším tématem seriálu o amerických prezidentských volbách budou preference etnických menšin a rasové předsudky v Americe.
Související
-
Americká noc se blíží. Poslouchejte speciální vysílání Radiožurnálu v noci z 5. na 6. listopadu
V noci z 5. na 6. listopadu po amerických volbách bude Radiožurnál vysílat ze studií v Praze i ve Washingtonu, D.C. Hosty budou experti, politici i diplomaté.
-
Jiří Pehe: Americké prezidentské volby se blíží. Co ještě ovlivní jejich výsledek?
Od amerických prezidentských voleb nás dělí necelých 70 dní. V minulosti bylo tak dva měsíce před volbami snadnější říct, jak asi dopadnou, letos je to ale jinak.
-
Ekonom Švejnar: Harrisová se bude snažit získat střední třídu. Útočit bude na velmi bohaté
Jaký ekonomický program nabídne pravděpodobná kandidátka za demokraty Kamala Harrisová? „Bude víc nakloněna k sociálnímu cítění,“ míní ekonom a profesor Jan Švejnar.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka