BIS dává najevo, že se nebojí žádného tlaku, chválí práci tajných služeb poslanec Bělobrádek

Prezident Miloš Zeman opět kritizoval Bezpečnostní informační službu. Ta se podle něj soustředí na honění fiktivních špionů, raději by se prý měla zaměřit na korupci. Podle předsedy sněmovní komise pro Bezpečnostní informační službu a poslance za KDU-ČSL Pavla Bělobrádka ale BIS plní to, co má, a výsledky se dostavují.

Pavel Bělobrádek poukazuje na prestiž a spolupráci BIS s jinými službami. „Je zapojena do akcí, kde často jde i o život. To je jasný důkaz, že služba funguje dobře,“ vyzdvihuje.

Čtěte také

Jedním z nejvýznamnějších výsledků činnosti BIS v minulém roce je pak rozbití sítě špionů, kteří měli vazbu na Rusko. „Ve výročních zprávách už mnoho let je aktivita především čínských a ruských tajných služeb vysoká,“ říká s tím, že v České republice, která je členem EU, je mnoho politiků, kteří působí proti českým zájmům ve prospěch cizích mocností.

„Otázkou je, zda jim to lze prokázat, ale myslím si, že to je evidentní, a proto je důležité, aby mocnosti, které působí v náš neprospěch, dostaly najevo, že naše bezpečnostní složky nejenom pracují dobře, ale že se nebojí ani nějakého tlaku,“ upozorňuje.

Bezpečnostní informační službě se daří odhalit skutečné špiony, a to nejenom ruské
Pavel Bělobrádek

Poukazuje také na to, že země jako Rusko a Čína myslí v řádech desítek let dopředu a permanentně a systematicky pracují na svých zájmech, a z toho hlediska je jejich portfolio  široké, ať už jde o získávání strategických firem a technologií, nebo kupování si přízně politické scény i veřejnosti.

„Česká republika je zajímavá tím, že je uvnitř EU, a že zde máme spoustu lidí, kteří k těmto zemím mají silnou afinitu,“ dodává.

autoři: Marie Bastlová , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.