Bill Shipsey o Amnesty International: Snažíme se udržet světélko naděje a lidských práv
Vždycky má radost, když vidí jméno Václava Havla v názvu pražského letiště. Elitní irský právník Bill Shipsey se dokonce zapojil do kampaně za pojmenování ruzyňského letiště po bývalém prezidentovi a jako mladík psal dopisy za propuštění jeho i dalších disidentů.
V roce 2002 založil při Amnesty International projekt Art for Amnesty, tedy organizaci která spojuje umělce a aktivismus a pomáhá v boji za lidská práva. Spolupracuje třeba s kapelou U2 nebo Peterem Gabrielem. S některými umělci se spřátelil. „U2 byli při otevírání nové kanceláře Amnesty Intervational v Dublinu a upřímně řečeno, já jsem ani nevěděl, kdo jsou, mně bylo kolem 25. Tenkrát to ještě nebyly tak obrovské hvězdy jako teď. Od té doby se známe a jsme přátelé.“
Vytváří si člověk vztah k lidem, za které píše dopisy? „Ano, to se děje. Sice nedostanete moc zpětné vazby, protože píšete do vězení, těm autoritám, píšete vládám anebo rodinám těch uvězněných, a potom, když je propustí (pokud je propustí), tak se dozvíte, co to pro ně znamenalo. Nicméně je to taková jakoby neopětovaná láska, protože vy píšete, píšete, ale nikdo vám nepíše zpátky.“
Hrdina, který nejméně zklamal
Hrdinové ale někdy neodpovídají našim představám. „Myslím, že politici vás prostě zklamou, že nedostojí tomu, co slibují, ale ze všech největších politických vůdců, které jsem za svůj život osobně potkal, mě Václav Havel zklamal ze všech nejméně,“ říká Bill Shipsey a vysvětluje, že to bylo proto, že se i jako politik držel toho, v co věřil.
Existuje podle něho škodlivý typ aktivismu? „Nikdy jsem se neidentifikoval s žádnou organizací, která používala násilí k dosažení svých cílů – ať je to v mé vlastní zemi Irská republikánská armáda, nebo jiné podobné organizace kdekoliv jinde. Nevěřím, že změna, které dosáhnete násilím, za to stojí. – Musíte lidi přesvědčit.“
Amnesty International má po celém světě 8 milionů členů nebo podporovatelů a dává lidem možnost vzít si nespravedlnost osobně a pomoci svým malým dílem. „Jsme sice malí, obyčejní lidé, ale snažíme se udržet světélko naděje, světélko lidských práv. Nesnažíme se nutně svět zlepšit, ale chceme, aby se nezhoršoval. Chceme, aby nezhasl plamének sebeúcty,“ říká Bill Shipsey.
Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.