Během Alžbětiny vlády vyšla monarchie vstříc běžným Britům, hodnotí historik

Ve Velké Británii se v pondělí naposledy rozloučili s nejdéle vládnoucí panovnicí Alžbětou II. Přímý přenos slavnostního ceremoniálu, kterého se účastnily stovky světových státníků, sledovaly miliardy lidí po celém světě. Šlo tak vůbec o nejsledovanější událost v historii. Lidé mohli pohřeb sledovat jak na internetu, v televizi a rádiu, tak i ve zhruba 125 kinech po celé Británii. Přenos se promítal na velkoplošných obrazovkách v mnoha parcích, na náměstích i v katedrálách.

„Na ulicích můžete vidět fanoušky Chalsea s fanoušky Arsenalu, jak si normálně povídají. To je něco, co se jen tak nevidí,“ popisuje jedinečně svornou atmosféru v Británii spolupracovnice Českého rozhlasu Tereza Hepburn. S královnou se přicházejí rozloučit všechny generace Britů. „Zažít tu atmosféru je nesmírně hluboký zážitek,“ dodává.

Čtěte také

Většina obyvatel Británie nepamatuje na trůně jiného monarchu. Královna byla konstantou, svorníkem společnosti, shoduje se Tereza Hepburn s řadou dalších komentátorů. „Když bylo nejhůř, tak královna promluvila k národu a člověk si oddechl: I když nezůstal kámen na kameni, tak královna je tu ještě pořád s námi. Teď jsme ale všichni ztratili jednu životní jistotu,“ ilustruje, co pro Brity Alžběta II. představovala.

„Nedávala najevo své politické preference ani emoce, a to se ukázalo jako velmi moudré rozhodnutí. Právě proto mohla fungovat jako svorník společnosti,“ myslí si anglista Ladislav Nagy z českobudějovické univerzity. Král Karel III. se bude podle něj v tomto dědictví snažit pokračovat.

Královna z masa a kostí

Alžběta II. během své 70leté vlády musela ustát řadu hlubokých politických i společenských změn. Zásadně se proměňovala i role samotného britského monarchy, všímá si historik Jaroslav Valkoun z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Z takřka nedotknutelné, obtížně viditelné postavy na piedestalu se vydala naproti běžným Britům. Členové královské rodiny se s nimi začali setkávat, královna byla více vidět, natáčela vánoční projevy a tak podobně, všímá si historik. „Monarchie přichází vstříc společnosti, obyčejným Britům, a provází je takřka celý život,“ shrnuje.

Poslední cesta

Slavnostní bohoslužba za zesnulou královnu Alžbětu II. začala v poledne a zakončila ji minuta ticha po celé Británii. Z Westminsterského opatství pak smuteční průvod zamířil do Buckinghamského paláce.

S královnou Alžbětou II. se i ve Windsoru přišly rozloučit davy

Rakev s královninými ostatky poté od Wellingtonova oblouku opustila Londýn a putovala k hradu Windsor, královské rezidenci vzdálené 30 kilometrů od britské metropole, kde ji průvod doprovodil do kaple svatého Jiří. Tam Alžběta II. spočine po boku svého manžela prince Phillipa, který zemřel minulý rok.

Proč nedávala královna příliš nahlédnout do svého soukromí? Kdo ze světových státníků nedostal pozvání na slavnostní pohřeb a proč? Jaká bezpečnostní, dopravní a další opatření doprovázela pohřeb Alžběty II. A jak je britská královská dynastie historicky spojena s českými zeměmi? Poslechněte si celé speciální vysílání.

Hosty Tomáše Pavlíčka jsou:

  • Jaromír Marek, zpravodaj Českého rozhlasu;
  • Tereza Hepubrn, mediální konzultantka;
  • Ladislav Nagy, ředitel ústavu anglistiky na FF Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích;
  • Jaroslav Valkoun, historik FF UK.
autoři: Tomáš Pavlíček , and
Spustit audio

Související