Pohřeb královny Alžběty II. Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu a sledujte naše reportéry v Londýně
Velkou Británii v pondělí 19. září čeká největší smuteční událost za dlouhá desetiletí. Naposledy se rozloučí s královnou Alžbětou II., která stála v čele země rekordních 70 let. Za Česko se státního pohřbu zúčastní premiér Petr Fiala s chotí. Radiožurnál má v Londýně svoje zpravodaje Pavlínu Nečáskovou a Jaromíra Marka, kteří budou dění v metropoli zprostředkovávat v živých vstupech. Po 12. h si také můžete poslechnout speciální vysílání věnované této historické události.
Od středy se mohli truchlící Britové i další návštěvníci Londýna přijít zesnulé královně poklonit k rakvi do Westminsterského opatství. V centru města se vytvořila mnohahodinová fronta. V pátek museli organizátoři přístup do ní dokonce na více než sedm hodin pozastavit.
Čtěte také
Zástup se kolem poledne táhl v délce téměř osmi kilometrů od Westminsterského sálu britského parlamentu po pravém břehu Temže za most Tower Bridge až k parku Southwark, kde již není kapacita pro další čekající.
Doba čekání ve frontě v sobotu ještě vzrostla, a to až na 16 hodin. Čekající neodradil ani noční chlad, kdy teplota klesla pod 10 °C.
Poslední rozloučení
V pátek večer se král Karel III. společně se svými sourozenci – princeznou Annou, princem Andrewem a princem Edwardem – zúčastnil čtvrthodinové vigilie u rakve své matky. V sobotu večer pak obdobně mlčky postojí u rakve zemřelé královny jejích osm vnoučat, včetně princů Williama a Harryho.
Pohřeb královny Alžběty II. se uskuteční ve Westminsterském opatství v pondělí před polednem, recepce bude v neděli večer v Buckinghamském paláci. Londýn očekává stovky státníků. Premiér Petr Fiala (ODS) s manželkou tam odletí vládním speciálem a kromě samotného obřadu se zúčastní také předcházející recepce pořádané králem Karlem III.
Čtěte také
Největší setkání státníků
Účast na Alžbětině pohřbu přislíbili také americký prezident Joe Biden i francouzská hlava státu Emmanuel Macron. Do Londýna celkem přicestuje na 500 hlav států a vlád a zástupců mnoha monarchií z celého světa.
Pozvánky na pohřeb nedostali představitelé Ruska, Běloruska, Barmy, Sýrie, Venezuely a Afghánistánu. Írán, Nikaragua a Severní Korea dostaly na pohřeb pozvánku jen na úrovni velvyslanců.
Podle serveru Politico budou mít zahraniční státníci možnost poklonit se rakvi s královnou v budově parlamentu, kam ve středu z Buckinghamského paláce dorazila rakev s ostatky Alžběty II. v čele smutečního průvodu. Po pohřbu bude státníky hostit ministr zahraničí James Cleverly.
Související
-
Alžběta II. byla Británii absolutně oddaná. Karel III. může přinést změny, míní politolog Bičan
Jaké změny očekává Velká Británie od krále Karla III. po smrti Alžběty II? Co stojí za celosvětovou popularitou panovnice? Hostem Vladimíra Kroce byl politolog Marek Bičan.
-
Karel III. bude změna, ale kontinuita, myslí si britský velvyslanec
O změnách, které po smrti královny Alžběty II. čekají britskou monarchii si s britským velvyslancem Nickem Archerem povídal vedoucí zahraniční redakce Filip Nerad.
-
„Nikdy už nikdo nebude takový jako ona.“ Truchlící Britové se loučí s královnou Alžbětou II.
V pondělí bude mít pohřeb Alžběta II. Její rakev je nyní v sídle britského parlamentu, který je přístupný lidem, kteří se chtějí přijít osobně s královnou rozloučit.