Logistika je nepředstavitelná. Třeba americký prezident přiletí na pohřeb 10 letadly, přibližuje ceremoniář
Británie se v poledne rozloučí s královnou Alžbětou II. Na pohřeb do Londýna už přijely stovky státníků z celého světa v čele s americkým prezidentem Joem Bidenem nebo japonským císařem Naruhitem. Česko zastupuje premiér Petr Fiala z ODS. V ulicích Londýna má poslednímu rozloučení se zesnulou panovnicí přihlížet podle odhadů víc než tři čtvrtě milionu lidí. A vše má přísná pravidla. Více přibližuje bývalý ředitel hradního protokolu Miroslav Sklenář.
Jakými pravidly se takový státní pohřeb řídí?
Je to nejvyšší forma pohřbu, který si lze ve Velké Británii představit, čili pohřeb panovníka. Jsou zváni zahraniční hosté ze všech zemí, se kterými Británie udržuje diplomatické vztahy. Až na jisté výjimky… Součástí pohřbu je, že na závěr pohřbu zazní večerka, budou dvě minuty ticha a zazní státní hymna.
Čtěte také
Jak logisticky a organizačně složité je připravit takový smuteční obřad, na který přijíždějí stovky státníků světa?
Je to nepředstavitelné, čas je velmi krátký, na přípravu máte 11 dnů. Samozřejmě máte scénáře, které nacvičujete třikrát ročně, včetně seznamu hostů. Ale logistika je nepředstavitelná. Za prvé bezpečnost, v ulicích Londýna bude 10 tisíc policistů. A pak si představte, že zahraničních hlav bude z více než 200 zemí, a to jsou stovky letadel. Americký prezident přiletí třeba 10 letadly včetně veškeré techniky, kterou si s sebou veze.
Na rozloučení s Alžbětou II. dorazí členové královských rodin, prezidenti a premiéři. Je mezi nimi nějaká hierarchie, nebo ta vychází z významu států, které zastupují? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Karel III. bude změna, ale kontinuita, myslí si britský velvyslanec
O změnách, které po smrti královny Alžběty II. čekají britskou monarchii si s britským velvyslancem Nickem Archerem povídal vedoucí zahraniční redakce Filip Nerad.
-
„Nikdy už nikdo nebude takový jako ona.“ Truchlící Britové se loučí s královnou Alžbětou II.
V pondělí bude mít pohřeb Alžběta II. Její rakev je nyní v sídle britského parlamentu, který je přístupný lidem, kteří se chtějí přijít osobně s královnou rozloučit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Možná Putin válku nechce zastavit, uvedl Trump. Kreml tvrdí, že je připraven jednat s Kyjevem
-
Emise velmi mírně poklesly. Nová technologie umí rychle změřit skleníkové plyny z Počerad i Číny
-
Obyvatelé Nových Heřminov v referendu souhlasili se stavbou přehrady. Ta zatopí část obce
-
Slavia slaví mistrovský titul. Olomouc přehrála vysoko 5:0