Babiš obchoduje s posty ve státních podnicích, tvrdí Jakub Michálek

jakub_michalek_180118-095018_mos.jpeg
jakub_michalek_180118-095018_mos.jpeg

Andrej Babiš nabízí posty ve státních podnicích výměnou za podporu své vlády – a to komunistům, kteří si o místa řekli. Nelíbí se to šéfovi poslaneckého klubu Pirátů Jakubu Michálkovi, který takovou situaci považuje za ještě horší než v roce 1948, kdy tehdejší komunistická strana získávala posty v exekutivě státu a dozorčích radách podniků.

„Byl bych velmi nerad, aby třeba Rusko bylo nějakým způsobem zvýhodněno při stavbě jaderné elektrárny, nebo něco podobného,“ říká.

Připomíná také, že právě Piráti předložili návrh nominačního zákona, který by měl nastavit nová, jednoznačná a poměrně přísná pravidla pro nominaci na posty ve státních firmách. Andrej Babiš slíbil, že návrh podpoří, podle Michálka ale následně otočil a chce zákon zablokovat tak, aby se vztahoval i na dozorčí rady.

Posty ve státních firmách? Jde nám o kontrolní informace, říká Jiří Dolejš z KSČM

Jiří Dolejš

Vláda Andreje Babiše a získání důvěry v Parlamentu závisí především na dvou věcech – vnitrostranickém referendu ČSSD a podpoře komunistů. Takzvaný toleranční patent, který ošetřuje nevládní roli KSČM, je v hrubých rysech hotový. Alespoň to říká poslanec Jiří Dolejš z KSČM.

„Myslíme si, že to je z toho důvodu, že s těmi posty obchoduje, že se o nich jedná s komunisty a chce si nechat otevřená vrátka pro to, aby je navrhl komunistům výměnou za podporu vlády,“ zdůrazňuje.

Připouští, že zástupci parlamentních politických stran by mohli mít přístup k informacím a možnost kontrolovat fungování státních podniků, ale za podmínek, které stanoví zákon.

 „Nemělo by to být tak, že jedna politická strana se dostane k moci, a následně všude dosadí svoje nominanty s odůvodněním, že to bude kontrolovat,“ vysvětluje.