Arcibiskup Wielgus rezignoval

7. leden 2007
Zprávy

Nový varšavský arcibiskup Stanislaw Wielgus se vzdal svého postu. Informovala o tom Apoštolská nunciatura v Polsku, podle které papež Benedikt XVI. rezignaci přijal. Původně měl být do funkce Wielgus slavnostně jmenován dnes dopoledne, ale inaugurace byla nakonec zrušena. Katolickou církev pobouřilo jeho přiznání, že spolupracoval s komunistickou tajnou policií.

Před katedrálou svatého Jana Křtitele ve Varšavě se shromáždilo několik set lidí. Uvnitř jsou asi čtyři stovky lidí, včetně nejvyšších církevních představitelů. Měl také přijet polský prezident Lech Kaczyński. Nyní má začínat děkovná mše Te Deum, kterou má sloužit primas polský Józef Glemp.

Mše nahradila původní inauguraci arcibiskupa Stanislawa Wielguse. Papežský nuncius Józef Kowalczik potvrdil v prohlášení, které poskytl sdělovacím prostředkům, že v souladu s druhým paragrafem kanonického práva arcibiskup Stanislaw Wielgus rezignoval na funkci varšavského metropolity a Svatý otec Benedikt XVI. rezignaci přijal. Papež zároveň pověřil vedením varšavské diecéze primase polského Józefa Glempa.

Nálada před katedrálou svatého Jana Křtitele je velmi pochmurná, protože lidé, kteří přijeli na inauguraci jsou velmi zklamaní. Jedná se většinou o příznivce Stanislawa Wielguse, jde o lidi, kteří přijeli z jeho rodné vesnice, rodné oblasti. Tito lidé si myslí, že se jejich kněz stal obětí komplotu. Nicméně podle průzkumu si většina polské společnosti přeje, aby arcibiskup Wielgus složil svou funkci, což se právě stalo.

autor: mdo
Spustit audio