Aplikaci eRouška nemám, nebyla dost vysvětlená, říká předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů

Ovlivní koronavirová krize ochranu našich osobních údajů? Pandemie ukázala, že se naše soukromí stále umenšuje, tvrdí Ivana Janů, předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů. „Například aplikaci eRouška v mobilu nemám. Hraje v tom roli i strach o mé osobní údaje,“ říká v rozhovoru s Tomášem Pancířem.

Čtěte také

Aplikaci eRouška se podle ní vládě nepovedlo dostatečně vysvětlit. I to je jedním z důvodů, proč jí předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů nedůvěřuje natolik, aby ji sama používala.

„Demokracie je vždy možnost výběru a volby. Umenšování soukromí je ale trend a lidé si neuvědomují, že některá újma je nerovnocenná svobodě, kterou mají ve své volbě,“ vysvětluje.

Kritika ministerstva

Už minulý týden Ivana Janů na veřejném slyšení v Senátu kritizovala ministerstvo zdravotnictví za to, že s Úřadem pro ochranu osobních údajů projekt chytré karantény dostatečně nekonzultovalo. 

„Nedostali jsme všechny údaje, na jejichž základě bychom mohli vyhodnotit celý proces zpracování osobních údajů,“ upozorňuje předsedkyně úřadu. „Nešlo o něco, co by nám nechtěli dát. Spíš to byly tekuté písky, projekt se stále měnil a dodnes nemá základní tvar, který by bylo možné zkontrolovat.“

Zůstanou naše osobní údaje po zmírnění koronavirové krize stejně chráněny jako dříve? A kdo zajišťuje, aby citlivá data nikdo nezneužil? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Tomáš Pancíř , als
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.