Amerika má za sebou magickou podívanou. Zatmění Slunce sledovali lidé napříč kontinentem
Nevšední zážitek se tento týden naskytl milionům obyvatel Severní Ameriky, když na nebi sledovali úplné nebo alespoň částečné zatmění Slunce. Pás totality – tedy oblast, kde Měsíc zakryl sluneční kotouč úplně – byl široký přes 180 kilometrů a táhl se přes západ a sever Mexika, 15 amerických států až na východ Kanady. Představení, které se odehrává nepravidelně jednou za mnoho let, mělo stovky milionů diváků. Některé z nich mimo jiné také ve Washingtonu.
Lucian se vypravil do parku National Mall ze svého bytu ve Washingtonu prakticky bez velkých příprav na zatmění. Až když zamykal dveře, přišla mu v lokální sociální síti nabídka souseda, že má několik speciálních brýlí. Vzal si tedy jedny a vyrazil do centra.
Tady na prostranství mezi sídlem Kongresu a Washingtonovým a Lincolnovým památníkem na dekách nebo jen tak na trávníku sledovaly astronomický úkaz na obloze desítky tisíc lidí. Někteří ale byli mnohem lépe připravení než Lucian.
Slunce a Měsíc na dlani
Třeba dobrovolník Arthur z Muzea letectví a kosmonautiky prezentoval jednoduchý zrcadlový projektor, na kterém se dalo zatmění pozorovat, aniž by si člověk vyvracel krk při pohledu do nebe. Přes čočku a tři zrcátka se obraz Slunce zakrývaného Měsícem promítal na list papíru umístěný na dně projektoru. Všechno, co se dělo na obloze, bylo doslova na dlani.
„Tady můžete vidět i sluneční skvrny,“ ukazoval Arthur. „Ta, co ji za chvíli překryje stín, je velká jako 2 až 3 Země. A tamta menší má přibližně rozměry naší planety. Do Slunce by se vešly miliony zeměkoulí.“
Oslava přírody – i s jejími rozmary
Hlavní aktéři nebeské podívané, tedy Slunce a Měsíc, sklízeli nadšené ovace publika na trávníku parku National Mall. A někteří jako Michael Maning neskrývali, jak jsou tou podívanou unešení. Byla to podle něj oslava přírody, vědy, fyzikálních zákonů, astronomie, prostě přírodního světa. Bylo to fantastické.
Jenže i diváctvo takové podívané bývá náladové, a když všechno nejde podle plánu, dá to najevo. Vlna nevole proto zachvátila dav poté, co slunce těsně před tím, než zatmění nad Washingtonem dosáhlo maxima, zakryly proplouvající mraky.
Tak zase za dvacet let
Přechody mraků před sluncem se nenechal odradit amatérský fotograf Greg Nelson, který si do parku přinesl speciální elektronický teleskop přibližující obraz na obloze a co pět minut jej zaznamenával na svůj chytrý telefon. Až obrázky pospojuje, vznikne z toho půlminutový videozáznam průchodu Měsíce mezi Sluncem a Zemí.
Otázka, jestli bude sledovat zatmění Slunce v Americe i v roce 2045, Grega rozesmála. Nikdo z nás přece nemůže vědět, co s ním bude za dvacet let. Ale jestli bude naživu, bude se snažit dostat někam, kde bude vidět zatmění úplné, protože to bude určit úžasné.
Za 21 let bude pás totality procházet od severního pobřeží Kalifornie přes několik jižních států až na Floridu. Třeba se tam s Gregem někde potkáme.
Související
-
Zatmění Slunce na hvězdárnách nebo doma. „Chraňte si oči filtrem,“ upozorňuje odborník
V úterý 25.10. dojde k zatmění Slunce. Zakrytí Slunce Měsícem bude k vidění v 11:11 na Karlovarsku, během tří minut pak ve zbytku republiky.
-
Polární záře v centru Prahy? Vědci z Ústavu fyziky atmosféry ji umí vyvolat na počkání
Polární záři můžeme vidět i ve chvíli, kdy je sluneční vítr zcela klidný a ve vesmíru se neobjeví. Speciální demonstrační přístroj ji totiž dokáže simulovat i tady na Zemi.
-
VIDEO: Podívejte se na úplné zatmění Slunce v Jižní Americe. V Česku bude vidět až za 116 let
V Jižní Americe nastalo úplné zatmění Slunce. Unikátní jev trval přibližně 130 vteřin. Sledovat ho mohli lidé živě prostřednictvím vysílání Evropské jižní observatoře z Chile.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Se zbrojaři spolupracujeme, říkají české banky. Spořitelna hlásí raketový nárůst financování
-
Slovenské ministerstvo kultury nemá žádný ďábelský plán, chce jen ničit, myslí si exředitelka galerie
-
Ferrari bylo horší, než očekávaly nejpesimističtější scénáře. McLaren nemá konkurenci, hodnotí Richtr
-
Týdeník iROZHLASu: spojení navázáno. Trump si volal s Putinem, soudce Kafka telefonoval do rozhlasu