Američané jsou připraveni zasáhnout v Sýrii i bez Velké Británie

30. srpen 2013

Washington je připravený zasáhnout v Sýrii i bez Velké Británie. Po překvapivém hlasování v britském parlamentu proti vojenské akci na Blízkém východě zůstaly Spojené státy hlavní západní mocností odhodlanou k útoku. Mezitím už někteří inspektoři OSN pomalu opouštějí Sýrii. Další experti dokončují vyšetřování údajného chemického útoku na předměstí Damašku a samotná Sýrie se připravuje na možný útok.

Britští poslanci zamítli účast Londýna v případné vojenské akci proti Sýrii. Omezené vojenské zásahy prosazují Spojené státy odvetou za údajné použití chemických zbraní v Sýrii. Prosazoval je také britský premiér David Cameron - rozhodnutí parlamentu pro něj znamená porážku.

Poslanci zamítli britskou účast v případném vojenském zásahu rozdílem třinácti hlasů. Proti se postavilo celkem 39 poslanců vládní koalice.

Spojené státy na takové rozhodnutí odpověděly, že o případné vojenské intervenci rozhodnou v nejlepším zájmu Ameriky. Každý, kdo užije chemické zbraně, se podle Bílého domu musí z takových činů zodpovídat.

Novinář Jan Jůn považuje za chybu britského premiéra Camerona a jeho poradců, že poslance nepřipravili a nepřesvědčili. Rezoluci vnímali jako komplikovanou a nejasnou.

Jako velkou ránu Washingtonu vnímá nejnovější postoj Londýna komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák. Připomněl, že Obama chtěl hledat co nejširší mezinárodní shodu. „A tu nemá. A další velkou ranou pro Američany je, že je odmítli Britové, kteří vždy posledních 20 let stáli za svým spojencem.“

Bílý dům čeká na jednání RB OSN

Také Německo se k případné intervenci v Sýrii nechce připojit. Kancléřka Angela Merkelová během posledních hodin telefonovala s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Německo, které samo není členem Rady bezpečnosti, se snaží přimět Moskvu, aby spolupracovala se západními mocnostmi. Dramatické záběry ze Sýrie ovlivnily postoj německé veřejnosti. Oproti minulému týdnu většina Němců ,54 procent, vojenský zásah schvaluje, ovšem bez německé účasti.

Proti zásahu v Sýrii protestuje před Bílým domem několik desítek demonstrantů. Ale americká vláda zjevně zůstává rozhodnutá. Zatím Bílý dům čeká na výsledky jednání v Radě bezpečnosti OSN.

Prezident Obama diskutoval o situaci v konferenčním telefonátu s klíčovými členy Kongresu.

Hlavním spojencem odhodlaným proti Sýrii zasáhnout zůstává pro Američany podle všeho Francie.

Avšak podle amerického ministra obrany Chucka Hagela chtějí USA pro vojenskou akci získat další možné spojence:

"Budeme dál usilovat o vytvoření mezinárodní koalice, která s námi bude spolupracovat. Známe postoj většiny zemí k užívání chemických zbraní. V konzultacích s našimi spojenci, partnery a přáteli chceme ale pokračovat. "

Čtěte také

Washington je ovšem podle prohlášení mluvčí Národní bezbečnostní rady Caitlin Haydenové připravený zasáhnout i bez spojenců.

Inspektoři OSN se dnes naposledy vydávají na damašská předměstí pátrat po důkazech použití chemických zbraní

Sýrie se připravuje na případný útok

Tým vyšetřovatelů OSN v syrském Damašku dnes vyraril naposledy do terénu. Odjeli do jedné nemocnicev centru Damašku, aby získali svědectví lékařů. Část inspektorů už ze země odlétá.

Sýrie se mezitím připravuje na možný útok zahraničních armád. V očekávání příštích událostí rostou ale i obavy ze zhoršení humanitární krize.

„Tím nejdůležitějším, co mohou teď sousední země pro ulehčení syrského humanitárního dramatu udělat, je nechat své hranice otevřené těm, kteří potřebují ochranu," řekl při návštěvě Iráku Antonio Guterres, vysoký komisař OSN pro uprchlíky.

Podle očitých svědků teď přesouvá syrská armáda své střely Scud a jejich odpalovací zařízení ze základen v okolí Damašku.

Buď chce své zbraně přesunout na bezpečnější místo, nebo se jejich neustálým pohybem na plošinách kamionů snaží znemožnit jejich zásah případným útokem.

Úvahy o možném úderu jsou ústředním tématem izraelského tisku. Americký velvyslanec ujistil izraelskou vládu, USA jsou připraveny proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada zasáhnout.

Mapa možných vojenských cílů v Sýrii

Čtěte také

autoři: mkp , vpo , mac , hbe , ak
Spustit audio