Alkohol za volant nepatří, připomíná Tomáš Lerch. Policisté na silnicích využívají i drony

Období Velikonoc je na silnicích velmi rizikové, a policisté se tak chystají na preventivní akce. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to potvrzuje šéf dopravní policie Tomáš Lerch. Ten také příliš nevítá případnou toleranci malého množství alkoholu řidičům. „Alkohol za volant ani za řídítka nepatří,“ zdůrazňuje.

Poslanci ODS navrhují, aby řidiči na silnicích mohli mít v krvi až půl promile alkoholu. Tomáš Lerch v té souvislosti upozorňuje, že i při nižších hladinách alkoholu řidiči způsobují smrtelné nehody.

Odvolává se také na lékaře a odborníky, podle kterých jakékoliv ovlivnění alkoholem snižuje řidičské schopnosti. Na někoho totiž může mít i malé množství alkoholu vliv, nebezpečná je i únava spojená s požitím alkoholu v předchozím dni.

„Právě únava dnes způsobuje nepozornost. A ta na našich silnicích bohužel zabíjí v nejvyšší míře,“ říká.

Podle statistik také přibývá nehod řidičů pod vlivem drog. Do jaké míry jsou hlídky vybaveny tak, že poznají, že řidič je pod vlivem návykové látky? Každý policista, který dohlíží nad silničním provozem, je proškolený k tomu, aby provedl orientační test. „V případě že je pozitivní, následuje lékařské vyšetření,“ dodává Lerch.

Drony jako doplněk

Policisté začali ve středních Čechách nad silnicemi na Benešovsku a Příbramsku využívat pro kontroly řidičů drony. Podle Lercha se osvědčují především nad úseky primárně zaměřené na nesprávné nebo nebezpečné předjíždění.

„Bereme to jako doplněk naší techniky, kterou disponuje služba dopravní policie,“ uzavírá s tím, že základem je přítomnost hlídky silničního provozu. Ta mimo jiné používá i speciální záznamové dalekohledy.