Místo dechové zkoušky bude policistům už brzy stačit jen papírek a pot, tvrdí český vědec

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Alkohol za volantem - ilustrační foto

Novou metodu vyvinul biochemik Jan Halámek, který působí na univerzitě v americkém Albany. Testovací papírky, které se zbarví po kontaktu s potem člověka, jenž požil alkohol, jsou podle něj mnohem přesnější než měření z dechu řidiče. Metoda je navíc neinvazivní, takže je možné ji provézt i v případě, že se řidič z nějakého důvodu zkoušce brání.

Poslechněte si celý magazín z 11. ledna 2020:

  • 00:00 témata magazínu
  • 00:38 český vědec vyvinul novou metodu zjišťování alkoholu z potu
  • 04:47 Češi na veletrhu CES 2020 představili displej pro chytré brýle
  • 08:18 hrudní pás monitoruje stres u policistů a hasičů
  • 11:13 na co se těšit v podcastu Budoucnost R: teorie spravedlivé války a etika moderních vojenských technologií
  • 15:56 Toyota na CES 2020 představila koncept města budoucnosti
  • 19:38 londýnský déšť je plný mikroplastů

„Vyvinuli jsme enzymatickou esej, tedy katalyticky aktivní proteiny, které konvertují alkohol, což vede ke změně barvy. Jde o kvantitativní přístup, takže je-li v potu nebo v jakékoli jiné tekutině víc alkoholu, barva bude intenzivnější,“ popisuje český vědec svoji metodu.

Opilí studenti?

Policejní kontroly se o Velikonocích zaměřují na alkohol za volantem

Aby ji během výzkumu ověřil, musel získat od univerzity povolení, že smí k experimentu využít studenty, kteří budou pít konkrétní množství alkoholu. „Měli jsme k dispozici tester, který používá policie státu New York, a porovnávali jsme odezvy našeho systému a tohoto alkohol testeru,“ doplňuje Halámek s tím, že studenti museli po experimentu zase vystřízlivět, aby mohli odjet autem domů.

Co všechno se dá vyčíst z potu?

Dechová zkouška nemusí být vždy zcela přesná, může ji ovlivnit třeba přítomnost acetonu v dechu diabetiků. V Americe také mnohdy lidé pozitivně testovaní na alkohol s pomocí právníků dosáhnou osvobození, protože přítomnost alkoholu v dechu nemusí nic vypovídat o koncentraci alkoholu v krvi.

Právě to bylo hlavní motivací pro Halámkův tým, aby se pokusil vyvinout spolehlivější metodu. Kromě tohoto výzkumu se vědcům v Albany v jejich předchozích experimentech s lidským potem podařilo zjistit, že je z něj možné rozeznat, zda jde o muže, nebo ženu, případně i to, jestli pochází od jednoho člověka, nebo od dvou různých lidí.

Spustit audio
autoři: Vladimír Kroc , and | zdroj: Český rozhlas

Odebírat podcast

Související