Místo dechové zkoušky bude policistům už brzy stačit jen papírek a pot, tvrdí český vědec
Novou metodu vyvinul biochemik Jan Halámek, který působí na univerzitě v americkém Albany. Testovací papírky, které se zbarví po kontaktu s potem člověka, jenž požil alkohol, jsou podle něj mnohem přesnější než měření z dechu řidiče. Metoda je navíc neinvazivní, takže je možné ji provézt i v případě, že se řidič z nějakého důvodu zkoušce brání.
Poslechněte si celý magazín z 11. ledna 2020:
- 00:00 témata magazínu
- 00:38 český vědec vyvinul novou metodu zjišťování alkoholu z potu
- 04:47 Češi na veletrhu CES 2020 představili displej pro chytré brýle
- 08:18 hrudní pás monitoruje stres u policistů a hasičů
- 11:13 na co se těšit v podcastu Budoucnost R: teorie spravedlivé války a etika moderních vojenských technologií
- 15:56 Toyota na CES 2020 představila koncept města budoucnosti
- 19:38 londýnský déšť je plný mikroplastů
„Vyvinuli jsme enzymatickou esej, tedy katalyticky aktivní proteiny, které konvertují alkohol, což vede ke změně barvy. Jde o kvantitativní přístup, takže je-li v potu nebo v jakékoli jiné tekutině víc alkoholu, barva bude intenzivnější,“ popisuje český vědec svoji metodu.
Opilí studenti?
Aby ji během výzkumu ověřil, musel získat od univerzity povolení, že smí k experimentu využít studenty, kteří budou pít konkrétní množství alkoholu. „Měli jsme k dispozici tester, který používá policie státu New York, a porovnávali jsme odezvy našeho systému a tohoto alkohol testeru,“ doplňuje Halámek s tím, že studenti museli po experimentu zase vystřízlivět, aby mohli odjet autem domů.
Co všechno se dá vyčíst z potu?
Dechová zkouška nemusí být vždy zcela přesná, může ji ovlivnit třeba přítomnost acetonu v dechu diabetiků. V Americe také mnohdy lidé pozitivně testovaní na alkohol s pomocí právníků dosáhnou osvobození, protože přítomnost alkoholu v dechu nemusí nic vypovídat o koncentraci alkoholu v krvi.
Právě to bylo hlavní motivací pro Halámkův tým, aby se pokusil vyvinout spolehlivější metodu. Kromě tohoto výzkumu se vědcům v Albany v jejich předchozích experimentech s lidským potem podařilo zjistit, že je z něj možné rozeznat, zda jde o muže, nebo ženu, případně i to, jestli pochází od jednoho člověka, nebo od dvou různých lidí.
Související
-
Alkohol za volant nepatří, říká Tomáš Lerch. Policisté na silnicích využívají i drony
Má se řidičům v České republice tolerovat malé množství alkoholu? Nejenom na to odpovídá šéf dopravní policie Tomáš Lerch
-
Jakákoli hladina alkoholu v krvi cyklisty je nebezpečná, říká Roman Budský
Alkohol na kole: vláda projedná návrh na toleranci alkoholu na cyklostezkách a silnicích třetích tříd. Dopravní expert Roman Budský jmenuje pro a proti.
-
Češi jsou rekordmany v pití alkoholu. Neumíme chránit ani děti, říká odborník
Víte, kolik alkoholu vypijete za rok? Minimálně podle statistik by toho mohlo být docela dost. Průměrný Čech totiž ročně vypije dvanáct litrů čistého alkoholu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.