Adéla Hořejší: Lékaři mají monopol. Je třeba narovnat postavení porodních asistentek

Ministerstvo zdravotnictví připravuje další pracovní skupinu, která by se měla zabývat porodnictvím a vzděláváním porodních asistentek. K čemu to povede? Ptal se moderátor Martin Veselovský právničky, která pracuje ve prospěch porodních asistentek, Adély Hořejší.

„Pokud se tato komise bude zabývat jen vzděláváním, problémy to neřeší,“ tvrdí s tím, že hlavní podstatou je, aby porodní asistentky mohly vykonávat své povolání. „To teď nemůžou,“ je přesvědčena.

„Lékaři mají monopol na poskytování zdravotnické péče,“ tvrdí Adéla Hořejší a zdůrazňuje, že nikdo není povinen se podřídit lékařské péči. „Lékaři jsou poskytovatelé služby, o jejíž povaze rozhoduje klient. Rozhodnutí je na ženě,“ zdůrazňuje.

Čtěte také

Práva porodních asistentek a lékařů je podle ní třeba vyrovnat. „Žena by měla rozhodnout o okolnostech svého porodu. Pokud zvolí asistentku, lékař by u porodu neměl figurovat,“ domnívá se. Podle Adély Hořejší jsou v českých porodnicích na ženách prováděny násilné úkony. Těmi označuje především nástřih hráze a separaci dítěte.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: mav , šše
Spustit audio