Aby tady rostly i za 100 let. KRNAP uskladňuje semena ohrožených rostlin, v genové bance jich má statisíce
Krkonošský národní park neustále rozšiřuje svou genetickou banku. Má v ní uskladněné statisíce semen rostlin, které ochranáři sebrali na různých místech našich nejvyšších hor. V nenápadné budově poblíž centra Vrchlabí jsou zakonzervovaná i semínka těch nejohroženějších druhů. Je to jakási poslední záchrana pro případ, že by některé rostliny z Krkonoš úplně vymizely.
Poslechněte si celý Magazín Experiment z 11. června 2022
Ludmila Harčariková, která má genovou banku Krkonošského národního parku na starosti, mi ukazuje zdejší mrazáky. V nich jsou vyrovnané na první pohled běžné sklenice. Jejich obsah je ale vzácný. Na víčkách jsou napsané letopočty a uvnitř semena i těch nejohroženějších krkonošských rostlin, které ani jinde nerostou.
„Prioritní jsou endemity Krkonoš, případně České republiky. Jde třeba o jestřábníky,“ ukazuje Ludmila Harčariková. Kromě mrazáků jsou semena uskladněná i v lednicích. Ochranáři z KRNAPu je sbírají například na Sněžce nebo v Obřím dole. Pak je vyčistí a vysuší.
Semena tady odborníci pravidelně testují, třeba jejich klíčivost. To dělají i v termostatu, kde je nasimulované prostředí reálných lokalit. Některé rostliny jsou vysazené v genové zahradě, která je u budovy s laboratořemi a kde jsou k vidění i kousky, které jsou jinak jen v nadmořské výšce okolo 1600 metrů, například rozrazil chudobkovitý.
Moderní technologie a postupy
„Rostlin v Krkonoších sice přibývá, ale nejsou to ty rostliny, které bychom chtěli. Klimatická změna se projevuje i tím, že je delší vegetační sezona a v hřebenových partiích je obrovské množství návštěvníků, s nimiž se tam dostávají i semínka rostlin. V hřebenových polohách pak přibývají rostliny nižších poloh, které tam neradi vidíme,“ popisuje František Krahulec z Botanického ústavu Akademie věd.
V genobance KRNAPu dnes mají vzorky od 129 druhů rostlin. Vize je totiž taková, že by uskladněná semena jednou mohla rostliny pomoci do přírody vrátit. Zní to celkem jednoduše, v praxi by byl ale takový postup složitější a fungoval by jen u některých druhů.
Při zkoumání rozmanité krkonošské flóry i proto vědci používají také moderní technologie, jako třeba analýzu DNA. „Umíme určovat jemné kořínky podle obsahu DNA. To nebylo ještě před 20 lety vůbec představitelné,“ uzavírá František Krahulec.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ve věku 46 let zemřela horolezkyně Klára Kolouchová. Pokoušela se zdolat pákistánskou horu Nanga Parbat
-
Turisté by se na Krétu mohli vrátit, ale je tam spálená zem. Problém požárů v Řecku trvá, říká novinářka
-
Bouřky řádí na Moravě i jihu Čech, na východě země jsou extrémní vedra
-
Začínal v prodejně kol, dnes dělá mechanika týmu Visma. ‚Není to jen o čekání na defekt,‘ říká Červenka