SERIÁL

6) Největší záhady Nemocnice na kraji města? Utajený otec, velkorysá půjčka i jména doktorů

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hana Maciuchová v roli podváděné Blažejovy manželky

Považujete se za znalce Nemocnice na kraji města? Pak vám určitě neuniklo pár zvláštností, které Jaroslav Dietl do scénáře propašoval.

Například doktor Štrosmajer patří do skupiny postav, jejichž křestní jméno zazní v seriálu jen jednou jedinkrát. A stejně na tom je i cévní chirurg Řehoř, přezdívaný Gregor. 

A tady je ještě jedno utajené křestní jméno: záletný Arnošt Blažej svou žárlivou ženu nikdy neosloví. Její křestní jméno ale nakonec přece jen zazní. To když si doktor Blažej půjčuje peníze od svého tchána. 

Jako by si scenárista Jaroslav Dietl chtěl tento nedostatek vykompenzovat na příjmeních. V  mnoha případech pro ně totiž použil právě křestní jména. Doktoři Blažej, Řehoř, Čeňková, Ctiradová nebo sestra Jáchymová jsou toho zářným příkladem.

Nejen v nemocnici, ale i v jiných seriálech pak Jaroslav Dietl často používal názvy zvířat: Liška, Holubová, Pěnkava nebo Sova. Skoro to vypadá, jako by čerpal inspiraci z atlasu zvířat. „A když už nikde nechtěl hledat, houkl na mě přes dveře: Honem, řekni mi čtyři mužská jména tvých spolužáků,“ směje se Magdalena Dietlová.

Momentka z Nemocnice na kraji města

Zvláštností seriálu byla postava hospodyně Emy. Mít v době normalizace hospodyni bylo něco velmi neobvyklého. Autor ale touto postavou vzdal hold ženě, která jeho rodině pomáhala s péčí o domácnost. „Byla to milovaná paní Kapičková, která nastoupila, když se mi narodilo čtvrté dítě. Jaroslav potřeboval, abych s ním totiž občas někam šla nebo odjela,“ dodává Magdalena Dietlová.

Záhada nedala divákům spát

Herci na natáčení Nemocnice na kraji města vzpomínají velmi rádi. A především s úctou a respektem k režiséru Dudkovi. Byl prý přísný a chtěl po nich stoprocentní výkon.

„Jednou jsme natáčeli dialog s panem Vinklářem. Seděl jsem na stole q občas jsem se podíval do papírů. Režisér se ptá: Vy neumíte text? Já na to: Umím, jen dělám, že tady úřaduju. A on: Ne, jen se mu dívejte do očí,“ vzpomíná Josef Abrhám.

Režisér Dudek byl velmi přísný a vždy skvěle připravovaný. Nepáral se s námi.
Josef Abrhám

Správný příběh musí obsahovat záhadu. A tou je v případě Nemocnice na kraji města milenec doktorky Králové a otec její dcery Elišky. Objeví se jen dvakrát, nikdy nezazní jeho jméno a neobjeví se ani v titulcích. 

Neznámý otec nebo velkorysá půjčka na nové auto jsou motivy, které divákům vrtaly hlavou natolik, že o nich dokonce začaly vznikat básničky. 

Obrazovka tiše hasne
a mně není stále jasné,
kdo je otec od Elišky,
kde má Ina vkladní knížky.

Mojmír Říman, internista z nemocnice v Mostě

Hledáme nejlepší hlášku seriálu

Nemocnice na kraji města se u Čechů zapsala i svými neotřelými hláškami. Některé jsou geniální, jiné jednoduše vtipné. A my celý týden hledáme tu nejlepší. Poslechněte si je zde a hlasujte!