40 let od premiéry Nemocnice na kraji města
Nemocnice na kraji města sklízela úspěchy i v zahraničí. A vznikla i parodie
Celý seriál:
Nemocnice na kraji města před 40 lety dobývala i sousední NDR. I když s jinou hudbou. Českým tvůrcům se totiž původní hudba Jana Klusáka nelíbila, a tak dali německým kolegům svolení, aby si složili vlastní.
„To víte, že mě to naštvalo. A naštvalo to taky Ochranný svaz autorský, který zasáhl a museli mi to zaplatit, protože to bylo protizákonné,“ vzpomíná skladatel Jan Klusák.
Pro české diváky také může být nezvyklé slyšet známé herce a postavy mluvit jinou řečí. S německými kolegy, kteří Nemocnici na kraji města dabovali, se potkala třeba Eliška Balzerová. „Já a Láďa Frej jsme měli úžasné dabéry, typově nám byli velmi podobní. Tenkrát se k nám vlastně přijeli učit dabingovou práci,“ vzpomíná.
Sedm dílů pro hamburskou televizi
V německé verzi jsou některé scény vystřižené. Traduje se, že kvůli politice. Tehdejší vedoucí výrobního štábu Ivo Mathé ale vysvětluje, že důvod byl mnohem prozaičtější: šlo o délku dílů. „Potřebovali jsme srovnat stopáže. My tenkrát byli, pokud jde o stopáž, velmi neukáznění,“ vzpomíná.
Úspěšného seriálu si všiml i producenti ze západního Německa. A hamburská televize objednala dotáčku dalších sedmi dílů. Ty vznikly v roce 1981. Vedení televize koprodukci podporovalo. Z praktických důvodů. „Spočítali jsme to tak, aby z toho měla Československá televize výnos,“ vysvětluje Ivo Mathé.
Když seriál dávali v televizi, byl to obřad. Jaroslav to velmi prožíval, byl napnutý jako struna.
Magdalena Dietlová
Export znamenal i mezinárodní popularitu pro české herce. „Němečtí turisté mě poznali v Paříži. A když jsme byli s Josefem Abrhámem a Libuškou na dovolené v Jugoslávii, tak lidé šíleli,“ vzpomíná Eliška Balzerová, které role doktorky Čeňkové dokonce vynesla mezinárodní cenu Bambi.
Parodii si musel napsat sám
Na Nemocnici na kraji města dokonce vznikla i (na tehdejší dobu neobvyklá) parodie. Operační sály obsadili místo herců zpěváci: třeba Helena Vondráčková, Karel Černoch nebo Marie Rottrová. Zpívali své známé hity, ovšem s upravenými texty.
Autorem revue na operačním sále byl opět Jaroslav Dietl. „Nechtěl, aby to byla nuda. Říkal, že by měl někdo napsat parodii – a když ji nikdo nechtěl napsat, tak si ji napsal sám,“ říká Magdalena Dietlová. „Dožralo ho, že to neinspirovalo nikoho jiného.“
Nemocnice na kraji města byla nejen výjimečným počinem v dějinách Československé televize, ale v i tvorbě samotného Jaroslava Dietla. „Byl to seriál jeho srdce,“ vzpomíná Magdalena Dietlová.
Hledáme nejlepší hlášku seriálu
Nemocnice na kraji města se u Čechů zapsala i svými neotřelými hláškami. Některé jsou geniální, jiné jednoduše vtipné. A my celý týden hledáme tu nejlepší. Poslechněte si je zde a hlasujte!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka