SERIÁL

5) Nemocnice na kraji města? Jedna z mých nejhorších spoluprací, vzpomíná autor slavné znělky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Momentka z Nemocnice na kraji města

Nemocnice na kraji města se stala legednou. Nejen kvůli postavám a nemocničnímu prostředí, ale i díky nezapomenutelné hudbě a hláškám.

Skladatel vážné hudby Jan Klusák, který měl od 60. let zkušenosti  s filmovou muzikou, pracoval pro televizi pouze výjimečně. Na hudbě k seriálu si ale dal velmi záležet. Ostrá reakce režiséra Jaroslava Dudka ho tedy velmi zaskočila.

„Říkal, že hudba je příšerná. A že jsem mu to zkazil. Doslova řekl: U té hudby jako by si lidé mysleli něco jiného, než co říkají,“ vzpomíná skladatel. „Byla to jedna z mých nejhorších spoluprací. Proto na to nerad vzpomínám a při otázkách na Nemocnici se tvářím kysele.“

Dnes už víme, že se zkušený režisér se svým hodnocením hudby netrefil. Diváci si totiž hudební doprovod Nemocnice na kraji města oblíbili – nejvíc asi úvodní znělku. „Melodie jsem skládal se snahou být trochu populárnější, než když komponuji normálně,“ popisuje Jan Klusák.

Oblíbená je slavná znělka dodnes. Mnoho lidí ji dokonce používá jako vyzvánění v mobilu. Jan Klusák proto občas zaslechne svou vlastní skladbu třeba v tramvaji. „Je to dobrý pocit. I díky tomu, že ten člověk netuší, že vedle něj stojí někdo, kdo to vymyslel,“ usmívá se.

Hudbu jsem skládal až na takzvanou hotovou servisku. Nejprve jsem četl scénáře všech 13 dílů a pak mi ukázali natočené díly. Ve střižně jsme pak měřili, jakou by měla mít hudba metráž.
Jan Klusák

Improvizace povolena. Tedy některým

Neméně populární jsou i repliky, které v Nemocnici zazněly. Kromě klasiky „kdyby hloupost nadnášela, budete se tu vznášet jako holubička“ si diváci oblíbili i řadu dalších. 

Nemohla bych dělat, co mě nudí, říká Magdalena Dietlová

Magdalena Dietlová

Magdalena Dietlová je zakladatelka časopisu Xantypa. Za nejhezčí začátek dne považuje, když se jde proběhnout do lesíku. Neodmyslitelně k ní patří i jméno Jaroslav Dietl, jehož seriály stále žijí.

Někteří herci si dokonce směli texty mírně upravit nebo doplnit. „Zejména u herců typu Vladimíra Menšíka, Miloše Kopeckého nebo Ivy Janžurové věděl, že to, co napsal, ještě povyšují,“ vzpomíná Magdalena Dietlová. 

Právě díky improvizaci prý vznikla další ze slavných replik Miloše Kopeckého: „Tak si ke všem těm doktorskejm zločinům, paní Dobiášová, připište ještě jeden. Urážku na cti. Vy krávo nebeská!“

Hledáme nejlepší hlášku seriálu

Některé hlášky z Nemocnice jsou geniální, jiné jednoduše vtipné. A my celý týden hledáme tu nejlepší. Poslechněte si je zde a hlasujte!