40 let od premiéry Nemocnice na kraji města

Ladislav Chudík byl až náhradní řešení. Primáře Sovu si měl v Nemocnici původně zahrát někdo jiný

Asi každý, kdo někdy viděl Nemocnici na kraji města, si vybaví přísného primáře ortopedie Sovu v podání Ladislava Chudíka. Tuto roli ale původně Jaroslav Dietl napsal přímo na tělo úplně jinému herci…

Primáře ortopedie si měl původně zahrát Karel Höger. A v dubnu 1977 skutečně začal natáčet. Jeden z unikátních záběrů, které se z té doby dochovaly, byla scéna ze závěru seriálu – kdy se primář Sova omlouvá mladé lékařce Čeňkové.

„Ten večer, kdy jsme měli natáčet, začalo pršet. Tak jsme seděli v klubovně, čekali a povídali si. A pak pan Höger vstal a ptá se: ‚Pane režisére, co kdybychom to točili v dešti?' A tak jsme vzali deštník a natáčeli pod deštníkem,“ vzpomíná Eliška Balzerová.

Po třech týdnech práce v exteriérech ale Karel Höger dostal infarkt a zemřel. Jak vzpomíná Josef Abrhám, celý tým to velice zasáhlo: „Bylo to šokující. Ještě v pátek jsme s ním natáčeli a stěžoval si, že mu není dobře. V pondělí jsme přišli a byl konec.“

Za války pomáhal parašutistovi. Příběhy slavných: Karel Höger

Karel Höger u mikrofonu (50. léta)

Imaginární rozhovor matky (Zdena Hadrbolcová) se synem Karlem (David Novotný). Nově všechny díly v 1 audiu dohromady.

A co následovalo dál? „Vedení televize to přivítalo jako možnost seriál zarazit. Začali doporučovat náhrady, které byly neakceptovatelné,“ popisuje tehdejší vedoucí výrobního štábu Ivo Mathé. 

Novými adepty na roli primáře Sovy byli například Miloš Willig, Josef Větrovec nebo Josef Bek. Nakonec se primářem Sovou stal Ladislav Chudík. Dnes už se vlastně neví, koho to napadlo. „Někdo přišel s nápadem zajet na Slovensko a oslovit do hlavní role významného slovenského herce. Bylo to politicky průchodné,“ vzpomíná Ivo Mathé. 

Počátkem 70. let tehdejší komunistické vedení televize fandilo jednoznačně seriálům z dělnického nebo zemědělského prostředí. Když přišel Jroslav Dietl se seriálem o lékařích a medicíně, nevzbuzovalo to ve vedení televize žádné nadšení.
Ivo Mathé

„Taková nabídka se neodmítá. Byl to přítel,“ vzpomínal před pár lety v České televizi Ladislav Chudík. 

Jedna scéna s Karel Högerem zůstala

Naskočit do rozjetého vlaku bylo velmi náročné. I technicky. Natáčely se totiž dlouhé scény bez možnosti střihu. „Když rodilý Slovák, byť dobře mluví česky, v sekvenčním natáčení jednou řekne měkké ‚ľ’, musí se celá sekvence opakovat. To je neuvěřitelně stresující,“ popisuje Ivo Mathé.

Ve věku 91 zemřel herec Ladislav Chudík, primář Sova z Nemocnice na kraji města

Herec Ladislav Chudík

V Bratislavě včera 29. června zemřel vynikající herec Ladislav Chudík. Muž, který ztvárnil jedinečné role - a v mysli publika zůstal jako jedinečný primář Sova z Nemocnice na kraji města.

Svému slovenskému kolegovi ale všichni pomáhali. „Učil jsem se s panem Chudíkem, aby nás dohnal. Pak už s námi držel krok,“ vzpomíná Josef Abrhám.

Tehdejší šéf produkce Ivo Mathé dodává, že ve finále bylo možné dokonce jeden záběr s Karlem Högerem použít. „Jde o slavný poslední záběr z třináctého dílu, kdy primář odjíždí v moskviči. Nebylo poznat, kdo ho řídí. A tak Jaroslav Dudek nechal scénu, kde řídí Karel Höger.“

Hledáme nejlepší hlášku seriálu

Nemocnice na kraji města se u Čechů zapsala i svými neotřelými hláškami. Některé jsou geniální, jiné jednoduše vtipné. A my celý týden hledáme tu nejlepší. Poslechněte si je zde a hlasujte!

autoři: Jan Herget , als
Spustit audio