SERIÁL

5) Zakřivené banány a bruselský diktát. Jaké jsou nejčastější mýty o EU?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Banány
Předchozí díl
Následující díl

„Další zákaz z Bruselu!“ Pravda, nebo lež? Mýtů o EU existuje hodně – kdysi například to, že banány musí být správně zakřivené nebo že na pulty nesmějí jiné než rovné okurky. V jiných zemích osmadvacítky se zase šířilo, že Brusel zakáže barevné tužky a pastelky nebo třeba neprůhledné korbele na pivo.

„Další zákaz z Bruselu! Už brzy neseženete výkonný vysavač.“ „EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte.“ „Konec výkonných vysavačů! Tenhle typ už si brzy nekoupíte.“

Tohle hlásaly před rokem a půl některé televize, deníky a zpravodajské weby. Jenže nařízení, které odhlasovali i poslanci Evropského parlamentu, omezovalo kvůli úspoře elektřiny pouze příkon – na 900 W. Vysoký příkon přitom ještě neznamená nejlepší sílu, tedy sací výkon.

„Příkony byly běžně kolem 700 nebo 800 W,“ vysvětluje prodejce elektrospotřebičů z Jihlavy Roman Palát. Sací výkon totiž souvisí nejen s příkonem, ale i s konstrukcí motoru, těla vysavače a hubice. Ve všem podle Paláta výrobci pokročili.

Mýtu o „zákazu silných vysavačů“, kterou pomáhala šířit i média, využili i někteří prodejci. Těsně před začátkem omezení se objevily reklamy a vyzývaly k urychlené koupi oněch údajně silných vysavačů. A krátce po 1. září 2017 začaly vtíravé hlasy propagovat vysavače nové generace s nízkým příkonem.

Sbohem, máslo

Nepravdivé či nesprávné informace ohledně Evropské unie se často týkají toho, co máme rádi. „Stačí rušení nějakých našich tradičních jídel. Myslím, že to tam vymýšlejí, protože nemají co dělat,“ říká v anketě třeba pan Luboš. 

Některé „ryze české“ záležitosti skutečně zanikly kvůli euronormám. Někdejší pomazánkové máslo už nesmí být máslo, protože neobsahuje dost mléčného tuku. Podobně se ale třeba na unijním trhu nesmí prodávat jako čokoláda cukrovinka, která má příliš málo kakaa. Věci, které nám Unie „sebrala“, v lidech rezonují. Dokazuje to i další hlas v anketě, paní Hana.

„Vybavuju si pomazánkové máslo, rum, žárovky… prostě věci, které podle mě smysl nemají,“ uvažuje. „Ale myslím, že když to naši představitelé dobře vyjednají, může to být přínosem.“

„Bruselský diktát“

O „bruselském diktátu“ ale často mluví i sami politici. Slýchá o něm i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza při svých debatách, kde probírá Evropskou unii s Čechy z celé země. „Podléhají klasickým frázím. A když zjistí, co všechno můžeme dokázat, jsou z toho překvapení.“

To, že nám úředníci z Bruselu diktují jedno nařízení za druhým, bylo jedním z šesti nejrozšířenějších mýtů loňského roku v Česku. Zaznamenala to studie Pražského bezpečnostního institutu.

Související