SERIÁL

2) „Doma dostáváme jen to, co zbyde.“ Pro kvalitní potraviny jezdí Češi do Německa nebo Rakouska

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nakupování, nákup, nákupní košík (ilustrační foto)

Na první pohled nepoznáte rozdíl. Mají stejný název i obal, ale liší se složením a cenou. Zamezit dvojí kvalitě potravin a dalších výrobků se snaží evropský parlament. Do budoucna slibuje přísné pokuty také české ministerstvo zeměmělství. Jenže praxe je zatím jiná.

Češi z pohraničí stále raději vyrážejí za nákupy do sousedního Německa nebo Rakouska. „Mají tu kvalitní věci a za přijatelnou cenu,“ říká Češka na parkovišti u rakouského obchodního domu. „Je tu navíc mnohem větší výběr než u nás,“ dodávají maminka s dcerou z Českých Budějovic. „Občas mám pocit, že doma dostáváme to, co zbyde.“

Kvalitě potravin se věnujeme také ve Dvaceti minutách Radiožurnálu po 17.00

České ministerstvo zemědělství chce trestat pokutou prodej méně kvalitních potravin, pokud se ve stejném balení prodávají ve vyspělejších evropských zemích v lepší verzi. Vyřeší se tím tak zvaná dvojí kvalita potravin? Nebylo by lepší podpořit nabídku kvalitních českých výrobců? Nejen na to se zeptá Marie Bastlová eurokomisařky Věry Jourové (ANO).

Aut s českou poznávací značkou stojí před rakouským obchodním domem asi čtvrtina. A podobné je to třeba i v německé Žitavě. „Jezdíme hlavně pro dětskou výživu a pro maso. Jsou tu určitě kvalitnější,“ vysvětluje paní Libuše z Liberce.

Denisa z Mladé Boleslavi si do Německa jezdí mimo jiné pro prací prášky. Jak potvrzuje i její případ, právě kvalita je to, co české zákazníky za hranice láká nejčastěji. 

Spustit audio
autoři: Mária Pfeiferová , Šárka Škapiková , als

Související