15 let v Unii
„Doma dostáváme jen to, co zbyde.“ Pro kvalitní potraviny jezdí Češi do Německa nebo Rakouska
Na první pohled nepoznáte rozdíl. Mají stejný název i obal, ale liší se složením a cenou. Zamezit dvojí kvalitě potravin a dalších výrobků se snaží evropský parlament. Do budoucna slibuje přísné pokuty také české ministerstvo zeměmělství. Jenže praxe je zatím jiná.
Češi z pohraničí stále raději vyrážejí za nákupy do sousedního Německa nebo Rakouska. „Mají tu kvalitní věci a za přijatelnou cenu,“ říká Češka na parkovišti u rakouského obchodního domu. „Je tu navíc mnohem větší výběr než u nás,“ dodávají maminka s dcerou z Českých Budějovic. „Občas mám pocit, že doma dostáváme to, co zbyde.“
Kvalitě potravin se věnujeme také ve Dvaceti minutách Radiožurnálu po 17.00
České ministerstvo zemědělství chce trestat pokutou prodej méně kvalitních potravin, pokud se ve stejném balení prodávají ve vyspělejších evropských zemích v lepší verzi. Vyřeší se tím tak zvaná dvojí kvalita potravin? Nebylo by lepší podpořit nabídku kvalitních českých výrobců? Nejen na to se zeptá Marie Bastlová eurokomisařky Věry Jourové (ANO).
Aut s českou poznávací značkou stojí před rakouským obchodním domem asi čtvrtina. A podobné je to třeba i v německé Žitavě. „Jezdíme hlavně pro dětskou výživu a pro maso. Jsou tu určitě kvalitnější,“ vysvětluje paní Libuše z Liberce.
Denisa z Mladé Boleslavi si do Německa jezdí mimo jiné pro prací prášky. Jak potvrzuje i její případ, právě kvalita je to, co české zákazníky za hranice láká nejčastěji.
Související
-
Exkluzivní průzkum: Vstup Česka do EU vnímá po patnácti letech pozitivně přes šedesát procent Čechů
Dotazovaní nejvíc oceňují možnost práce v zahraničí, cestování bez víz a nakupování bez celní přirážky. Členství v unii se nevyplatilo podle třiceti procent respondentů.
-
Odchod z EU si přeje jen desetina Čechů. ‚Většina ji chce reformovat a zůstat,‘ tvrdí autoři průzkumu
Čerstvý průzkum Behavio Labs, STEM a Institutu Europeum se detailně podíval na vztah Čechů k Evropské unii. Soustředil se na emoce respondentů a lépe tak podle výzkumníků odráží skutečné postoje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.