15 let v Unii
Díky dotacím z EU dostala Litomyšl druhý dech. „Český Krumlov tu ale nechceme,“ říká starosta
Mnoho staveb, které patří mezi národní kulturní památky nebo dokonce na seznam UNESCO, po dlouhá léta chátraly. Zachránit je pomohly až dotace z EU. Díky dotacím ožilo třeba zámecké návrší v Litomyšli. Jeho přestavba trvala tři roky a stála skoro 400 milionů korun.
Areál, který kdysi chátral, je dnes chloubou Litomyšle. Funguje mimo jiné jako kulturní centrum města.
„Obrovsky tu vzrostla návštěvnost. Každoročně lidé přibývají, nejen turisté, ale i ubytovaní. Máme tu i úspěšnou kongresovou turistiku, což samozřejmě dává práci všem v okolí,“ popisuje ředitel zámeckého návrší David Zandler.
Když se řekne Litomyšl, všichni, kdo se zajímají o architekturu a veřejný prostor, moc dobře vědí, o čem je řeč. V osmdesátých letech ale Litomyšl vypadala úplně jinak než dnes. Rozsáhlé budování panelových domů, stavba průtahu, který do podoby města nešetrně zasáhl, a záplavy v roce 1984 z ní udělaly nudné a šedivé město. Velkou zásluhu na tom, jak Litomyšl vypadá dnes, má její bývalý starosta Miroslav Brýdl, který byl hostem pořadu Bourání.Bourání se starostou Litomyšle: Že má být město pro lidi, jsem si přečetl od Chalupeckého
A daří se i místním podnikatelům. „Od té doby, co máme minipivovar a co skončila revitalizace zámeckého návrší, chodí turisté víc než dřív,“ potvrzuje hospodský Jiří Kohák. Bez práce to ale není. „Kdo nic nedělá, ten to pozná. A kdo něco dělá, pozná to taky, hosté k němu přijdou.“
Jinak než v Českém Krumlově
Samotné město se do Litomyšle snaží nalákat stále více návštěvníků. Současný starosta ale nechce zvýšenou turistikou omezovat místní obyvatele.
„Obávám se, aby se z Litomyšle nestal Český Krumlov. Snažíme se, ale se tu dobře žilo místním, i když jsme rádi za každého turistu,“ uvažuje.
Revitalizace zámeckého návrší skončila na podzim 2014. Evropská dotace se nakonec vyšplhala na částku 400 milionů korun.
Související
-
Exkluzivní průzkum: Vstup Česka do EU vnímá po patnácti letech pozitivně přes šedesát procent Čechů
Dotazovaní nejvíc oceňují možnost práce v zahraničí, cestování bez víz a nakupování bez celní přirážky. Členství v unii se nevyplatilo podle třiceti procent respondentů.
-
Odchod z EU si přeje jen desetina Čechů. ‚Většina ji chce reformovat a zůstat,‘ tvrdí autoři průzkumu
Čerstvý průzkum Behavio Labs, STEM a Institutu Europeum se detailně podíval na vztah Čechů k Evropské unii. Soustředil se na emoce respondentů a lépe tak podle výzkumníků odráží skutečné postoje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.