SERIÁL

1) Díky dotacím z EU dostala Litomyšl druhý dech. „Český Krumlov tu ale nechceme,“ říká starosta

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Smetanovo náměstí v Litomyšli s historickou radnicí z roku 1418
Předchozí díl
Následující díl

Mnoho staveb, které patří mezi národní kulturní památky nebo dokonce na seznam UNESCO, po dlouhá léta chátraly. Zachránit je pomohly až dotace z EU. Díky dotacím ožilo třeba zámecké návrší v Litomyšli. Jeho přestavba trvala tři roky a stála skoro 400 milionů korun.

Areál, který kdysi chátral, je dnes chloubou Litomyšle. Funguje mimo jiné jako kulturní centrum města. 

„Obrovsky tu vzrostla návštěvnost. Každoročně lidé přibývají, nejen turisté, ale i ubytovaní. Máme tu i úspěšnou kongresovou turistiku, což samozřejmě dává práci všem v okolí,“ popisuje ředitel zámeckého návrší David Zandler.

Bourání se starostou Litomyšle: Že má být město pro lidi, jsem si přečetl od Chalupeckého

Zámek v Litomyšli

Když se řekne Litomyšl, všichni, kdo se zajímají o architekturu a veřejný prostor, moc dobře vědí, o čem je řeč. V osmdesátých letech ale Litomyšl vypadala úplně jinak než dnes. Rozsáhlé budování panelových domů, stavba průtahu, který do podoby města nešetrně zasáhl, a záplavy v roce 1984 z ní udělaly nudné a šedivé město. Velkou zásluhu na tom, jak Litomyšl vypadá dnes, má její bývalý starosta Miroslav Brýdl, který byl hostem pořadu Bourání.

A daří se i místním podnikatelům. „Od té doby, co máme minipivovar a co skončila revitalizace zámeckého návrší, chodí turisté víc než dřív,“ potvrzuje hospodský Jiří Kohák. Bez práce to ale není. „Kdo nic nedělá, ten to pozná. A kdo něco dělá, pozná to taky, hosté k němu přijdou.“

Jinak než v Českém Krumlově

Samotné město se do Litomyšle snaží nalákat stále více návštěvníků. Současný starosta ale nechce zvýšenou turistikou omezovat místní obyvatele. 

„Obávám se, aby se z Litomyšle nestal Český Krumlov. Snažíme se, ale se tu dobře žilo místním, i když jsme rádi za každého turistu,“ uvažuje.

Revitalizace zámeckého návrší skončila na podzim 2014. Evropská dotace se nakonec vyšplhala na částku 400 milionů korun.

Související