100 let československé koruny

Kolik let ještě zbývá české koruně? Euro má stále dost konstrukčních vad, myslí si čeští politici

Předchozí díl
Následující díl

Česká republika se při vstupu do Evropské unie v květnu 2004 zavázala k přijetí eura. Kdy a zda se tak skutečně stane, je ale čistě na rozhodnutí vlády, centrální banky a parlamentu.

Jak může prezident ovlivnit ekonomiku nebo přijetí eura? Přes Českou národní banku

eurobankovky

Hlasování ve druhém kole prezidentských voleb vypukne za čtyři dny. Český rozhlas analýzu postojů dvojice kandidátů, Miloše Zemana a Jiřího Drahoše, k aktuálním problémům.

Na tom, kdy by Česko mělo opustit vlastní měnu a vstoupit do eurozóny, zatím nepanuje shoda. Podle průzkumu CVVM z loňského května nechtějí euro tři čtvrtiny Čechů. Ale třeba podle ekonoma Tomáše Sedláčka by Česko euro zavést mělo. „Ve všech zemích mělo pozitivní vliv na snižování cen, byť to zdánlivě vypadalo, že některé ceny šly nahoru. Ale to

Podle jiných ekonomů má ovšem přijetí eura svá pro i proti. Třeba podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého je vhodné vyčkat: „Cítíme, že je dobré být na euro připravení, ale současně si ještě počkat na to, jak se situace kolem něj usadí.“

Naděje pro export

Vstup do eurozóny by ale pomohl třeba českým exportérům. „Po zavedení eura bychom nemuseli řešit takzvaná kurzová rizika,“ říká František Kulovaný, ředitel firmy Baest Machines and Structures. Ta vyrábí velké nádrže na míru a většinu vyváží mimo Česko, hlavně do Německa. Náklady podnik platí v korunách. Když ale česká měna posiluje, může na zakázkách tratit. Proti tomu se sice lze pojistit, ale to stojí další peníze. Kulovaný by se proto zavedení eura nebránil. „Je to pozitivní krok jak pro podnikatele, tak pro občany,“ věří.

Názory na přijetí eura za měnu ČR – vývoj v čase (v %)

Jenže přijetím eura by Česko ztratilo vlastní měnovou politiku, tedy možnost ovlivňovat kurz koruny. Podle hlavního ekonoma ING Banky Jakub Seidlera by to byla nevýhoda třeba v případě krize: „Potom by firmy musely tlačit na to, aby se snižovaly mzdy a aby se staly konkurenceschopnější tím, že budou mít nižší náklady.“

Stěhování do rozestavěného domu?

Slováci mají euro od roku 2009. Do Evropské unie přitom vstupovali ve stejném roce jako Češi. Česká národní banka ani ministerstvo financí ale vládě nedoporučují stanovit přesný termín vstupu do eurozóny. Česko přitom většinu podmínek pro zavedení jednotné evropské měny splňuje.

Rostoucí ceny másla aneb Proč nemáme přijmout euro. Poslechněte si předvolební debatu

Předvolební debata 11. 11. 2017

I ve třetí předvolební debatě Radiožurnálu se vylosovaní lídři politických stran a hnutí dotkli jak aktuálních témat, tentokrát například rostoucích cen másla, tak těch nadčasových – přijmout, nebo nepřijmout euro?

„Euro bychom mohli přijmout a Českou republiku by to nepoložilo. Na druhou stranu je zřejmé, že euro trpí stále jistými konstrukčními vadami a je otázka, jestli se do tohoto ‚rozpracovaného domu‘ stěhovat,“ myslí si guvernér centrální banky Jiří Rusnok. A podobně to vidí i premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš: „Obávám se, že bychom ztratili svoji samostatnost v ekonomice. Eurozóna má své problémy a musí být reformována.“

Koruna tak zatím neztrácí naději, že jí Češi budou mít ještě další roky.

autoři: Jakub Horáček , and
Spustit audio