Zvednout nemocenskou je mnohem horší než zvýšit daně, zatíží to nízkopříjmové zaměstnance, kritizuje sociolog
Vláda stále hledá 70 miliard ročních úspor. Jaký efekt může mít návrh typu „zaměstnanci, plaťte si na nemocenské pojištění 1,1 procenta ze své hrubé mzdy“? „Je to takový fígl, jak udržet slib, že nezvýšíte daně, protože zvýšíte nemocenskou. A podle mne je to mnohem horší než zvýšit daně. Když zvyšujete nemocenskou, zvyšujete část odvodů, na které se neaplikují slevy a postihujete tím víc nízkopříjmové lidi, “ říká sociolog Daniel Prokop.
Projekt Česko 2022: Život k nezaplacení pokračuje v roce 2023 jako Život k nezaplacení. Staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.
Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.
Související
-
Fiala: Ani nezávislí experti neupozorňovali, že by valorizace důchodů vyšplhala do takových částek
Jaká bude další taktika vládní koalice proti opozičním obstrukcím ve Sněmovně? Proč vláda neřešila dopady valorizací důchodů dříve?
-
Každý chce vyšší daně
Stačí napsat do vyhledávače na internetu slovo „daně“ a pak už nezbývá než čelit nepřehlednému výčtu návrhů, kde se odvody občanů a podniků budou pokud možno už od příštího roku zvyšovat.
-
Jak pomoci rozpočtu? Stanjura navrhuje snížit dotace o desítky miliard korun, například v zemědělství
Omezení dotací je podle Stanjury možná reakce na zdražování potravin, pokud se potvrdí vysoké zisky jejich producentů. Zdůraznil ale, že dotace by nechtěl omezovat pouze v zemědělství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.