Zubní kaz, nejrozšířenější lidská nemoc
Se zubním kazem se nejspíš setkal každý z nás, je to nejrozšířenější lidská choroba. Některým lidem se ovšem zuby kazí více, než ostatním. Určitý počet kazů je normální, říkají zubaři. Kdy už ale lékaři hovoří o zvýšené kazivosti, to už je otázka pro docentku Janu Duškovou z Výzkumného ústavu stomatologického Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Dušková: U naší dětské populace se většinou usuzuje tak, že děti, které mají více než 5 zubů s kazem nebo ošetřených, chápeme jako rizikovou skupinu. U dospělých se tato čísla daleko více stírají, ale riziko zubního kazu a zvýšenou kazivost většinou posuzujeme u mladších jedinců.
Pokud u dítěte existuje větší riziko zubních kazů, je potřeba péči o chrup věnovat zvýšenou pozornost a to jak ze strany rodičů a samotného dítěte, tak ze strany lékařů.
Dušková: Jde o daleko pregnantnější čištění zubů a používání doplňkových hygienických pomůcek nebo antibakteriálních prostředků v dutině ústní. Na straně zubních lékařů je to častější kontakt s dítětem a nesmí se zapomínat na četnější rentgenologická vyšetření.
V současné době se dá provádět i mikrobiologické sledování pacienta.
Dušková: Stanoví se počet kariogeních streptokoků ve smíšené slině a podle toho můžeme usuzovat na možné riziko kazivých lézí a z těchto výsledků i poznat, zda preventivní prostředky, které jsme u daného dítěte akceptovali, jsou užitečné nebo ne.
Na otázku, jak časté má být normální čištění zubů, odpovídá doktorka Dušková velice realisticky - tak, aby to děti byly schopny plnit.
Dušková: Domnívám se, že je možné nahrnout v tomto směru povinností víc než mohou přijmout. Budu spokojená, když rizikové skupiny budou správným způsobem používat kartáček vždy na noc, pak už nic nejíst a ráno před odchodem do školy. Naším cílem je používání pomůcek i v době odpolední, ale je to nad rámec našich momentálních možností. Přimluvila bych se za shovívavost učitelek, aby odpolední čištění zubů mohla nahradit žvýkačka.